Yılbaşı öncesi zehir tacirlerine darbe! 8 ilde sahte içki operasyonu: 50 gözaltı

Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekiplerince, alkollü içki kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmada, kimya ve dezenfektan alanında firmaları olan şüphelilerin,  temin ettikleri etil alkolleri, sahte içki üretenlere, bidonların üzerine yüzey temizleyici ve içilemez yazılı etiketler yapıştırarak sattıklarını belirledi.

ürünleri kargo veya nakliye yoluyla gönderen şüphelilerin, alıcı şahıslara da sosyal medya programları üzerinden bu iletişime geçtikleri ortaya çıktı.

Ayrıca şüphelilerin yasa dışı yollarla alkollü içki de imal ettiklerini, içki şişelerinin üzerine sahte bandrol yapıştırdıklarını tespit etti.

TURİZM BÖLGELİRİNE GÖNDERİLECEKTİ

Çalışmaların devamında ayrıca şahısların, yasadışı yollarla şişelenmiş alkol imal ettikleri ve üzerine sahte bandrol yapıştırmış oldukları, kendilerini yasal alkollü içki ithalatçısı olarak tanıttıktan sonra turizm bölgelerinde yer alan turistik tesislere göndermek amacında oldukları belirlendi.

Yaklaşık 10 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin adres ve kimliklerini belirleyen ekipler,ekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Çorum ve Mardin düzenledikleri eş zamanlı operasyonda 50 şüpheliyi yakaladı.

PİYASA DEĞERİ 150 MİLYON

Adreslerde yapılan aramalarda piyasa değeri 150 milyon olan  51 ton 427 Litre etil alkol ve 370 litre alkol aroması, 44 bin 773 adet dolu alkollü içki şişesi, 21 bin 375 adet boş içki şişesi, 18 bin 600 adet içki şişesi kapağı, 10 bin 480 adet sahte bandrolü ve 255 bin 383 adet alkol etiketi, 1 adet kapaklama makinesi, 8 adet su motoru ve 1 adet havalandırma fanı,  3 bin 389 adet boş plastik bidon ve 163 adet bidon kapağı, 640 adet içki kiti ve 1 adet alkolmetre, 12 adet alkol dolum makinesi, 2 adet ambalaj ısıtıcısı, 45 adet süzgeç,  7 bin 000 adet karton koli,  185 paket kaçak sigara, 1 adet ruhsatsız tabanca ve 151 adet fişek, 3 gram uyuşturucu madde,  10 adet suç naklinde kullanılan araç ele geçirildi. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx