Uzmanlar Baskıcı Ailelerin Yeme Bozukluklarına Sebebiyet Verebildiğini Açıkladı

Yeni bir araştırmaya göre, baskıcı ve kontrolcü ebeveynlerin çocuklarında vücut dismorfik bozukluğu görülme olasılığının diğerlerine göre daha fazla olduğu açıklandı.?

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Baskıcı ebeveynlik psikolojik sorunu, dış görünüşte algılanan kusurları takıntı haline getirmeyi içerir ve yeme bozuklukları için önde gelen bir risk faktörüdür.

The Journal of Affective Disorders’da yayınlanan bulgular, genellikle ‘helikopter ebeveynlik’ olarak adlandırılan aşırı ilgili ebeveynlerin, çocuklarda kompulsif cilt toplama ve dış görünüşlerine aşırı odaklanma gibi sağlıksız davranışlarla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Aşırı müdahaleci ebeveynliğin belki de en ünlü örneklerinden biri reality yıldızı anne Kris Jenner’dan geliyor. Altı çocuk annesi bir Instagram videosunda itiraf etti: “Ben eski moda bir helikopter anneyim.”

18-77 yaş arası 700’den fazla İtalyan erkek ve kadınla bir anket yapıldı.

Beden dismorfisini, ebeveynlerin ne kadar aşırı kontrolcü olduğunu ve farklı çocukluk çağı travmalarına maruz kalmayı değerlendirmek için farklı anketler kullanılmıştır.

Beden dismorfik bozukluğu, bireyin görünüşünde algıladığı bir kusuru takıntı haline getirdiği bir psikolojik rahatsızlıktır. Amerika’da her yıl 200 binden fazla BDB vakası teşhis edilmektedir.

Araştırmalar, BDB’li kişilerin yüzde 38’inin aynı zamanda yeme bozukluğuna sahip olduğunu ya da yeme bozukluğu geliştirme riski taşıdığını göstermektedir.

Araştırmacılar, ebeveynin aşırı kontrolünün daha şiddetli dismorfik semptomlarla bağlantılı olduğunu istatistiksel analiz kullanarak doğrulamıştır.

Bu durumun travmatik deneyimler, alkol ve tütün kullanımı gibi diğer faktörlerden bağımsız olarak geçerli olduğu görülmüştür.

İtalya’daki Roma Avrupa Üniversitesi’nden çalışmanın yazarları şunları söyledi: “Çocuğun kendi hayatını yönetme konusunda onun yerine geçmeye yönelik ebeveyn tutumları bir kusurluluk, kırılganlık ve yetersizlik duygusu yaratabilir ve dünyanın talepkar, tehditkar ve yargılayıcı olarak algılanmasını teşvik edebilir.”

‘Beden imajını içeren bu değişmiş iç temsiller, utanç, kaygı ve sosyal reddedilme endişesi yoluyla dismorfik endişeyi açıklayabilir.”

Baskıcı ebeveynler, çocuklarının zayıflık ve yetersizlik duyguları geliştirmesine neden olabilir ve bu da bedenlerinden utanma veya bedenlerine karşı kaygı duyma şeklinde kendini gösterebilir.

Araştırmacılar ayrıca ‘ebeveyn müdahaleciliğinin’ ‘çocuğun içsel durumları yönetme becerisini zayıflatabileceğini ve kısıtlayıcı yeme de dahil olmak üzere işlevsiz başa çıkma stratejilerine yol açabileceğini söyledi.

Önceki araştırmalar ebeveynin aşırı kontrolünü yeme bozukluklarıyla ilişkilendirmiştir. 2020 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, çok sayıda çalışmanın yeme bozukluğu olan bireylerde aşırı kontrol ile karakterize edilen işlevsiz ebeveyn bağı bulduğunu bildirmiştir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx