Togg’a 10 dakika şarjla 400 km menzil sağlayacak batarya

Yerli otomobilde kesecik tarzı hücreleri önce modüller, daha sonra pakete dönüştürerek kullanan Farasis, ‘Super Pouch Solution’ ya da kısaca SPS adını verdiği yeni tasarımla birlikte paket seviyesinde enerji yoğunluğunu 220 Wh/kg değerinin üstüne çıkarmayı başardı.

Çinli firma, hücreden pakete (CTP) ilkesiyle geliştirilmiş, enerji yoğunluğu yüksek bataryalara ilginin artmasıyla daha fazla müşteri kazanabilmek için bu alana yoğunlaşmış durumda. Çok büyük ihtimalle Togg’un T10X’ten sonraki yeni otomobillerinde de modülsüz, büyük hücreli yapıya geçip yapılacak.

Dolubatarya’nın haberine göre SPS tasarımı sayesinde batarya paket maliyeti %33 düşecek, enerji yoğunluğu ise modüllü bataryaya kıyasla %30 artacak. Aynı zamanda eski nesil bataryalardan 20-30 kilogram daha hafif bir çözüm ortaya çıkacak.

YENİ NESİL TOGG’LARDA KULLANILACAK

Farasis’in 800VTC (Turbo Charge) adını verdiği 800V elektrik mimari teknolojisi sayesinde yeni nesil Togg’ların 10 dakika gibi bir sürede 400 kilometre menzile ulaşması mümkün olacak.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş’ın da vurguladığı Farasis’in enerji yoğunluğu konusunda rakipsiz hücre tasarımı, tıpkı BYD Blade Battery tasarımında olduğu gibi daha uzun ve geniş hale gelmesi sayesinde silindirik ve prizmatik hücreye kıyasla enerji yoğunluğunu %10 artıracak.

Farasis ve büyük ihtimalle Togg’un da kullanacağı yeni hücre ve paket tasarımı, %60 daha küçük bir fabrikada, %50 daha az üretim ekipmanı yatırımı ve %35 daha düşük enerji sarfiyatıyla aynı miktarda bataryanın üretilebilmesini sağlayacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx