Sony, oyun yükleme hızlarını artırıyor

Sony, video oyunları oynamak için devrim niteliğinde bir yöntem sunabilecek yeni bir patent başvurusunda bulundu. Ağustos 2023’te dosyalanan ve geçen hafta kamuoyuna açıklanan bu patent, oyuncuların oyunun indirilmesi tamamlanmadan oynamaya başlamalarına imkan tanıyan bir teknolojiyi tanımlıyor.

Bu patentin temel fikri, oyunların başlama hızını optimize eden bir teknoloji üzerine kurulu. Geleneksel olarak, oyuncular oynamaya başlamadan önce genellikle oyunun tamamının indirilmesini beklemek zorunda kalıyorlar. Ancak Sony’nin önerdiği yeni yöntem, bu süreci önemli ölçüde değiştiriyor. Bu yöntem, bir oyuncunun oyunun belirli bir bölümünü tamamlaması için gereken süre ile oyunun tamamının indirilmesi için gereken toplam süreyi karşılaştırıyor. Eğer oyunun indirme süresi daha uzunsa, Sony’nin teknolojisi öncelikle o belirli oyun bölümünün yüklenmesini sağlıyor. Bu, oyuncuların oyunun geri kalanı indirilirken oyunun bazı bölümlerini deneyimlemelerine olanak tanıyor.

Patent, ‘uygulama parçaları’ olarak adlandırılan şeyleri kullanarak uygulama başlatma sürelerini hızlandırmak için bir yöntem tarif ediyor. Bu parçalar, oyunun temelde ayrı ayrı bölümleridir. Sistem, bu parçaları oyun içinde belirli bir noktaya veya kilometre taşına ulaşmak için kullanıcının ne kadar süre harcadığını tahmin eden oyun süresi bilgileriyle ilişkilendiriyor.

Sony, oyun yükleme hızlarını artırıyor

İndirme sürecini optimize etmek için sistem, bu parçaların indirilmesinin ne kadar süreceğini, parça bilgilerine ve kullanıcının ağ verilerine dayanarak tahmin ediyor. Daha sonra bu tahmin edilen indirme süresini, bu parçalarla oynama süresiyle karşılaştırıyor. Eğer indirme süresi, oyun süresinden daha kısa ise, sistem önce o oyun parçasının yüklenmesine devam ediyor.

Sony’nin bu teknolojiyi ürünlerinde ne zaman veya nasıl uygulayacağı henüz net değil. Ancak şirket eğer bu teknolojiyi uygularsa, video oyunları oynamamızı önemli ölçüde değiştirebilir. Bu, oyuncuların favori oyunlarına daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde atlamalarına olanak tanır.

Sony ayrıca, mobil oyun kontrollerini geliştirmeye ve daha hassas ve pürüzsüz bir oyun deneyimi sunmaya yönelik teknolojiler üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Ayrıca, oyun deneyimini daha gerçekçi hale getirmek için NPC (Non-Player Character) tepkilerini iyileştirmeye yönelik çalışmalar da yapıyorlar.

Bu patentler, Sony’nin oyun yükleme sürelerini mümkün olduğunca hızlandırmaya kararlı olduğunu gösteriyor. Şirketin bulut oyunlarına odaklanmasıyla, önümüzdeki yıllarda bu alanda daha fazla ilerleme görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx