Kar alarmı: Trakya’dan giriş yaptı, Karadeniz için uyarı geldi

Edirne ve Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde kar etkili oldu. Trakya’da bir süredir etkisini sürdüren sağanak yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Kırklareli’nin Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı ile Demirköy ilçesinin Mahyatepe ve Jandarma Kule mevkilerinde kar etkili oldu.

Kar nedeniyle Dereköy Sınır Kapısı’na ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları 15. Şube Şefliği ile İl Özel İdaresi ekipleri, karın etkili olduğu bölgelerde çalışma yaptı.

Edirne’nin yüksek kesimlerinde de kar yağışı başladı. Hamzabeyli köyündeki sağanak havanın soğumasıyla kar yağışına dönüştü. Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü bölgede karın aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Tekirdağ’da da kent merkezinde ve ilçelerde zaman zaman sağanak etkili oluyor. Hava sıcaklığının 8 derece ölçüldüğü kentte sağanağın gün boyunca devam etmesi bekleniyor.

DOĞU KARADENİZ İÇİN SAĞANAK VE KAR UYARISI

Öte yandan Doğu Karadeniz için kuvvetli sağanak ve yüksek kesimlerde yoğun kar uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, gece saatlerinden itibaren Giresun’un doğusu, Trabzon’un batı ve doğu ilçeleri ile Rize ve Artvin’de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (metrekareye 21-75 kilogram) sağanak bekleniyor. Yağışların 300-400 metre üzeri yüksek kesimlerde yoğun (20 santimetre üzeri) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışlarla oluşabilecek ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ÇANAKKALE’DE KÜÇÜKBAŞLAR SELE KAPILDI

Diğer taraftan Çanakkale’nin Kalabaklı köyünde derenin taşması sonucu bazı evleri su bastı. Merkeze bağlı Kalabaklı köyünden geçen derenin taşıdığı yoğun sel suları ve çamurlar, bazı evlerde hasar oluşturdu. Bazı köylülerin küçükbaşları ise taşkın nedeniyle kayboldu. Kimi köylüler geceyi komşularının yanında geçirirken, kimileri de il merkezindeki yakınlarında konakladı.

MOTOSİKLET KULLANIMI YASAKLANDI

Kepez Deresi’ndeki taşkın bugün de sürerken, ekipler bölgedeki su tahliye ve temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Çanakkale Valiliği tarafından alınan kararla, dün saat 19.00’dan başlayarak, yarın saat 09.00’a kadar kent genelinde motosiklet, skuter, elektrikli skuter ve motosikletli kuryelerin trafiğe çıkması tedbiren yasaklandı.

BAKIRKÖY’DE İKİ ARAÇ MAHSUR KALDI

Ayrıca DHA’nın aktarığına göre İstanbul’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bakırköy Florya Caddesi sular altında kaldı. İki araç caddede mahsur kaldı. İSKİ ekipleri yağmur suyunu tahliye çalışması başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx