Hamas’tan sürgün açıklaması: Gerçekleşmeyecek bir hayal

Hamas, İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in, “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdikleri” yönündeki ifadelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Filistin halkının yerinden edilmesiyle ilgili işgal hükümeti liderlerinin açıklamalarının sonuncusu Bakan Ben Gvir’in halkımızın Gazze Şeridi’nden yerinden edilmesi ve burada Yahudi yerleşim birimleri kurulmasına ilişkin konuşmasıydı. Bunlar, Filistin halkının kararlılığı ve kahraman direnişi karşısında hayata geçirilmesi mümkün olmayacak hayallerdir.” denildi.

İsrailli bakanların söylemlerini “faşizan” olarak değerlendiren Hamas, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler’e (BM) “savaş suçu sayılan bu faşist tutum karşısında uluslararası hukukun araçlarını harekete geçirme ve işgalci yapının liderlerini çocuklara ve savunmasız sivillere karşı devam eden suçlarından sorumlu tutma” çağrısı yaptı.

TONY BLAİR’E TEPKİ

Filistin’in İngiltere’deki misyonunun başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot, X’ten yaptığı açıklamada, Blair’in geçen hafta İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu da dahil olmak üzere bazı İsrailli yetkililerle görüştüğüne ilişkin haberler olduğunu ifade etti.

Paylaşımında, “Gönüllü göç adı altında Filistinlilerin ana yurdundan kitlesel olarak sınır dışı edilmesi ve etnik temizlik uygulanmasında (Blair’in) İsrail’e yardım etme rolü üstlendiği bildirildi.” ifadelerini kullanan Zomlot, İngiliz hükümetine uyarıda bulundu.

Zomlot, “İngiltere hükümetini, hiçbir İngiliz’in, hiçbir şekilde İsrail’in insanlığa karşı devam eden suçlarında yer almamasını sağlamaya çağırıyoruz. Bunu yapan herkesin Filistinlilere karşı işlenen suç niteliğindeki bu ahlak dışı eylemlerin hukuki sonuçlarına katlanmak zorunda kalması konusunda kararlıyız.” değerlendirmesini yaptı.

DİĞER ÜLKERE GAZZELİLERİ ALIN ÇAĞRISI

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, göç edecek Filistinlilerin yerleşimi konusunda, “Dünyada bizlere yardım edecek ortaklarımız var.” ifadelerini kullandı.

İsrailli Bakan, göç konusunda kendilerine yardımcı olacak ortakların kimler ve hangi ülkeler olduğuna dair ise bilgi vermedi.

Ben-Gvir, Gazze halkının göçünün teşvik edilmesinin daha önce Gush Katif gibi yerlerde ya da Gazze çevresinde yaşayan Yahudi yerleşimcilerin yeniden gelmelerine imkan sağlayacağını vurguladı.

İsrail ordu radyosuna göre konuya ilişkin aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich de “Gazze Şeridi için doğru çözüm, mülteci almayı kabul eden ülkelere gönüllü göçün teşvik edilmesidir.” dedi.

YAHUDİ YERLEŞİMİ KURULSUN ÇAĞRISI
Lideri olduğu Dini Siyonizm Partisinin İsrail Meclisindeki (Knesset) haftalık toplantısında konuşan İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, saldırılardan sonra Gazze’den Filistinlilerin “gönüllü göç” ettirilmesini istedi.

Smotrich, “Gazze sakinlerinin mültecileri almayı kabul eden ülkelere gönüllü göçünün teşvik edilmesi” önerisinde bulunurken, “İsrail’in Gazze Şeridi’ni kalıcı olarak kontrol altına alacağı” iddiasında bulundu.

Gazze’de Filistinlilerin göç etmesi sonrasındaki plan konusunda Smotrich, bölgede “Yahudi yerleşim birimlerinin kurulması” çağrısı yaptı.

Smotrich, dün İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yer alan röportajında da “Gazze’nin İsrail devletini yıkmak isteyen 2 milyon kişinin yuvası olmayacağını” söyleyerek “Filistinlilerin gönüllü göçe teşvik edilmesini” istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx