Ethereum ETF’lerinde hacimler düşük!

Ethereum (ETH) vadeli işlem ETF’lerinde, ilk işlem günü hacmi 1,92 milyon dolara ulaştı.

ABD’li üç yatırım yöneticisi tarafından başlatılan ilk Ethereum vadeli ETF’lerinde hacim oldukça düşük yansıdı. ProShares, VanEck ve Bitwise Asset Management tarafından başlatılan Ethereum vadeli ETF’lerinde 1,92 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleşti.

Geçtiğimiz gün dünyanın en büyük ikinci kripto para birimine yönelik başlatılan ETF’lerde, en büyük işlem hacmine 878.560 dolar ile ProShares Ether Strateji ETF’i ulaştı.

Ethereum vadeli ETF’leri piyasaya sunuldu

ABD’li yatırım yöneticileri ProShares, VanEck ve Bitwise Asset Management, geçtiğimiz gün Ethereum vadeli işlemler ETF’lerini başlattılar. Ethereum açısından ilk olma özelliği taşıyan bu ETF’lerde, hacim 2 milyon doların altında gerçekleşti.

Kıyasıya bir rekabet ortamına dönüşen ETF’lerde, ilk gün seansının başlangıcında VanEck ön plana çıktı. Tecrübeli yatırım yöneticisi ProShares’in vadeli Ethereum ürünü ise günü zirvede kapattı.

Büyük bir etki yaratan Ethereum vadeli işlem ETF’lerinin, işlem hacmi bakımından düşük seviyede gelmesi şaşırttı. Yine de ETF’lerdeki işlem hacimlerinin kriptoya oranla oldukça düşük seviyede olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Diğer taraftan, tam iki yıl önce piyasaya sürülen ve ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’i olan ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’inin rekoru geçilemedi. İlk işlem gününde bu fonun hacmi 130 milyon dolara ulaşmıştı. O dönemin ekonomik ortamı ve kripto tarafındaki ayı piyasasının henüz şiddetlenmemiş olması da büyük bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Yine de Ethereum, vadeli işlemler ETF’i konusunda Bitcoin kadar ilgiyi üzerine çekmeyi başaramadı.

Valkyrie Funds, Bitcoin ve Ether karışımı vadeli işlemler ETF’ini 3 Ekim’de piyasaya sunacak. Dönüştürülmüş bir fon olarak piyasaya çıkacak bu ürüne gelen talep ile birlikte, 4,57 milyon dolarlık bir hacim meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx