Dövme mağdurları artıyor: Yapay zekaya yanlış çeviri yaptırıyorlar

Ömrü boyunca vücudunda taşımak için yapay zeka destekli çeviri programlarında orijinal dilinden İngilizce’ye çevirterek dövme yaptırma modası yüzünden mağduriyet yaşayanların sayısı artıyor. Kimi annesi için “meleğim” yazdırmak isterken “eksenim” yazdırıyor, kimi dünyanın en bilinen şarkı isimlerini dil bilmediği için yanlış yazdırınca ortaya komik sonuçlar çıkıyor. Dövme mağdurları ise her defasında soluğu cilt hekimlerinin muayenehanesinde alıyor.

Pek çok sosyal medya forumunda da espri konusu olan konuya ilişkin uzmanlar ANKA’ya değerlendirmede bulundu.

‘HAVALI OLMAK UĞRUNA…’

Eğitim Koçu ve İngilizce Eğitmeni Metanet Dalgül:

“Yapay zeka destekli çeviriye güvenip yanlış yazıları bedeninde ömürlük taşıyacak olanlar var. Havalı durması için İngilizce bilmeden İngilizce dövme yaptıranlar, dövme yaptırdıktan sonra hatalı çeviri veya yazım yanlışı gerçeğiyle yüzleşiyorlar. Sonrasında ise soluğu dövmeyi sildirmek için hekimlerin muayenehanelerinde alıyorlar. Mesela ‘Annem benim eksenimdir’ dövmesi taşımayı ister miydiniz? Muhtemelen dövme yaptırmayı isteyen ve heyecanla soluğu dövmecide alan arkadaşımız Türkçe “meleğim” anlamına gelen “angel” kelimesini yazdırmak istemiş ama “angle” yazdırmış. İngilizce ‘angle’ eksen demek. Muhtemelen arkadaşımız annesinin ‘melek’ olduğunu ifade etmek istemiş. Ama İngilizcesi iyi olmadığı için yazım hatası yaparak ‘annem eksenimdir’ yazdırmış.

‘GÜZELLİK MERKEZİNE DEĞİL DERMATOLOĞA GİDİLMELİ’

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz:

“Askerlik, polislik gibi kamu görevine başvuranlardan yanlış dövme yaptıranlara kadar pek çok dövme mağduru dermatologların kapısını çalıyor. Ancak bazen yanlış adrese gidenler de olabiliyor. Dövmelerini sildirmek için gidilmesi gereken adres dermatologlardır. Bunun için güzellik merkezlerine başvurmak ve lazerle işlem yaptırmak büyük bir hata olur.

‘HER DÖVME SİLİNEMEYEBİLİR’

Dövmelerin silinmesinden önce de dermatologların görmesi gerekir. Bazı dövmelerdeki renklerin lazer işlemi sonrası ciddi reaksiyonlar göstermesi, dövmenin olduğu alanda geri dönüşsüz yaralara yol açması söz konusu olabilir. Her dövmenin de lazerle silinmesi mümkün olmayabiliyor. Bu kararı alanların cildiye uzmanına gitmesi çok önemli. Dövmedeki renklere göre ayrı bir lazer ışığı kullanılabiliyor. Silinmesi sakıncalı olan dövmeler de olabilir. Bu kararı ancak hekim verebilir.”

THE SUN’A HABER OLDU

Türkiye’de yayınlanan bir izdivaç programıyla ünlenen ‘gelin adayı’ Naz Mila, yaptırdığı dövmedeki hatayla İngiliz gazetesi The Sun’da haber olmuş, haber Türkiye’de de en çok konuşulan konuların başında gelmişti.

27 yaşındaki Naz Mila, göğüs altından diz kapağına kadar “I can judge a single god with my wrongs and wrongs” yazdırmıştı. Naz Mila, dövmesinin “Beni doğrularım ve yanlışlarımla sadece Tanrı yargılar” anlamına gelmesini istese de, yaptırdığı dövme bozuk bir gramerle ve yanlış kelimelerle yazıldığı için ortaya manasız bir cümle ortaya çıktı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx