Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Investing.com – On birinci saatte varılan bir anlaşmayla ABD hükümetinin kapanması önlenirken yatırımcılar, önümüzdeki hafta ABD istihdam verilerine ve Fed Başkanı Jerome Powell ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmalarına odaklanacak. Avustralya ve Yeni Zelanda’daki merkez bankası toplantıları da ilgi odağında olacak ve piyasalar “daha uzun süre daha yüksek” faiz oranları mantrasını sindirmeye devam edecek.

Yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1.  Tarım dışı istihdam

ABD, Cuma günü yakından izlenecek Eylül ayı istihdam raporunu açıklayacak ve ekonomistler, ekonominin geçen ay Ağustos ayındaki 187.000’den biraz yavaşlayarak 163.000 istihdam artışı bekliyor.

Beklenenden daha güçlü bir veri, Fed’in “daha uzun süre daha yüksek” duruşunun altını çizerek piyasalar üzerinde baskı yaratabilir.

Cuma günkü rapordan önce Salı günü Ağustos ayı için JOLTS istihdam raporu açıklanacak, bir gün sonra da ADP’den özel sektör işe alımlarına ilişkin bir güncelleme gelecek. Bunun da istihdam artışının ılımlı seyrettiğine işaret etmesi bekleniyor.

Bu arada Arz Yönetim Enstitüsü (ISM) Pazartesi günü Eylül ayı imalat PMI raporunu açıklayacak ve bu rapor için beklentiler, on birinci ay üst üste daralma bölgesinde kalması yönünde. Çarşamba günü açıklanacak olan ISM hizmetler PMI raporu ise biraz daha yavaş bir büyümeye işaret edebilir.

2.  Powell’ın yorumları

Jay Powell, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ile birlikte Pazartesi günü işçiler, küçük işletme sahipleri ve toplum liderleriyle bir yuvarlak masa toplantısına katılacak.

Cuma günü açıklanan veriler, yıllık enflasyonun iki yıldan uzun bir süredir ilk kez %4’ün altına düşmesiyle enflasyonda ilerleme kaydedildiğini gösterdi ancak pompadaki benzin maliyetini artıran petrol fiyatlarındaki artış, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine giden yolun uzun olacağını gösteriyor.

Eylül ayında Fed, faiz oranlarını sabit bıraktı ancak bu yıl bir faiz artırımı ile birlikte gelecek yıl daha önce belirtilenden daha az indirim beklediğini belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly da önümüzdeki hafta açıklamalarda bulunacak.

3.  Hisse senedi piyasaları 4. çeyreğe başlıyor

Hisse senetleri için zayıf geçen üçüncü çeyreğin ardından yılın en önemli son çeyreği başlıyor.

Bu çeyrekte S&P 500 yaklaşık %3,6, Dow %2,6 ve Nasdaq %4,1 değer kaybetti. Eylül ayında S&P 500 %4,9, Dow %3,5 ve Nasdaq %5,8 değer kaybetti.

Yükselen tahvil faizleri, hisse senedi piyasalarını sarsıyor. Bazı yatırımcılar Apple (AAPL), Microsoft (NASDAQ:MSFT), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi mega kapasiteli şirketlerin balon değerlemelerinin, başka bir zayıf nokta olabileceğinden endişeli.

Önümüzdeki yıllarda genellikle önemli bir kâr artışı beklentisine sahip olan teknoloji ve büyüme şirketlerinin hisseleri, getiriler yükseldiğinde özellikle sert bir şekilde etkilenme eğiliminde çünkü gelecekteki öngörülen kazançları, daha ciddi bir şekilde iskonto edilir.

Yine de 4. çeyrek başka bir kazanç sezonu getirecek ve yapay zeka patlaması hâlâ önemli olsa da kârlardaki nihai artış hakkında bazı soru işaretleri devam ediyor.

4.  Lagarde’ın konuşması

ECB Başkanı Christine Lagarde Çarşamba günü bir konuşma yapacak. Cuma günü Euro Bölgesi enflasyonunun geçen ay son iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerin ardından yatırımcılar, faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin işaretler arayacak.

Veriler, ECB’nin faiz oranlarını enflasyonu %2’lik hedefine geri getirecek kadar yükselttiği yönündeki beklentileri artırdı.

Geçtiğimiz sonbaharda yükselen enerji maliyetleri, salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar ve yüksek hükümet harcamalarının bir araya gelmesiyle, Euro Bölgesi’nde enflasyon kısa süreliğine çift haneli rakamlara ulaşmıştı.

Buna karşılık ECB, on yıl boyunca ultra kolay para politikasıyla enflasyonu canlandırmaya çalıştıktan sonra faiz oranlarını bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde eksi %0,5’ten rekor seviye olan %4’e yükseltti.

5.  RBA ve RBNZ toplantıları

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü bankanın başına geçen ilk kadın olan yeni başkan Michele Bullock ile ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Yatırımcılar, RBA’nın faiz artırımlarını tamamlayıp tamamlamadığına ya da hizmet sektöründeki kalıcı fiyat baskılarına ilişkin bazı son göstergelerin ardından daha fazlasının gelip gelmeyeceğine dair herhangi bir gösterge arayacak. Fikir birliği ise bir duraklama kararı alınması yönünde.

Bu arada Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) son politika toplantısını Çarşamba günü gerçekleştirecek. RBNZ’nin şahin duruşuna rağmen piyasa gözlemcileri faiz artırımı beklemiyor, bunun yerine yetkililerin Kasım ayında olası bir hamleyi işaret edip etmeyeceğine odaklanıyor.

–Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx