Altın Portakal toplantısında uzlaşı çıkmadı: ‘Sansüre geçit yok’

ANTALYA – Antalya Büyükşehir Belediyesi, “Kanun Hükmü” filminin festival programından çıkarılması ile başlayan kriz nedeniyle iptal edilen 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni aralık ayında yapabilmek için görüşmelere başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve festival başkanı Muhittin Böcek, İstanbul’da bir otelde sinema meslek birliği temsilcileriyle bir araya geldi. Bugün 12.30’da başlayan toplantı yaklaşık üç buçuk saat sürdü. Oyuncular Sendikası, DİSK/SİNE-SEN, Sinema Televizyon Sendikası, TÜRSAV, SESAM, BİROY, FİLMYÖN, SETEM, SENARİSTBİR, ÇASOT, SİYAD ve Kadın Yönetmenleri Derneği’nin Muhittin Böcek ve belediye bürokratlarıyla görüşmesinde bir uzlaşıya varılamadı.

İSTANBUL’DAKİ TOPLANTIDA BÖCEK EK SÜRE İSTEDİ

Meslek örgütleri, festival dışı bırakılan “Kanun Hükmü” filmi de dahil tüm festival seçkisinin yeniden programa alınmasında ve aynı jüri üyeleriyle yola devam edilmesinde ısrarcı oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, karar vermek için süre istedi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ ‘SANSÜRE GEÇİT YOK’ DEDİ

Film sektörünü temsil eden meslek örgütleri ve sendikalar toplantıdan çıkan sonuca ilişkin ortak bir rapor hazırladı: “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve heyetinin talebiyle kendileriyle bir araya geldik. Film sektörü temsilcileri olarak, ‘’Kanun Hükmü” belgesel filminin festivalden çıkarılmasının hiçbir meşru sebebi olamayacağını, festivale kabul edildiği açıklanan filmlerin sansüre maruz bırakılmadan sinemaseverlerle buluşması, sanatsal ifade özgürlüğünün baskılanmaması gerektiğini aktardık” denildi.

‘FESTİVAL YAPILACAKSA SANSÜR KALKMALI’

Raporda, “Festivalin 2023 yılında tekrar yapılması düşünülüyorsa, belirlenen jüri üyelerinin ve “Kanun Hükmü” belgeseli dâhil tüm filmlerin aynı şekilde programda yer almasının doğru olacağını ifade ettik. Bu adım atıldığı takdirde film sektörü bileşenleri olarak festivalin sanatsal organizasyonu konusunda gerekli sorumluğu alacağımızı vurguladık. Sansür yanlışından geri dönülmeyen bir festival organizasyonuna ise destek vermeyeceğimizi belirttik. Antalya Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek ve heyeti, önerimizi yeniden değerlendireceklerini ve kısa süre içinde dönüş yapacaklarını aktardı” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx