81 Yıl Hapis Cezası Aldı, 52 Gün Sonra Serbest Kaldı! ‘Bitcoin Safiye’ Tahliye Oldu

Aydın’da kendisini ‘ekonomist’ olarak tanıtarak 40 kişiyi 30 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla tutuklanıp 81 yıl hapis cezasına çarptırılan, çevresinde ‘Bitcoin Safiye’ olarak tanınan Safiye Gökçe Yüce (43), tahliye oldu.

Mahkeme karara gerekçe olarak, şüpheyi ortadan kaldıracak ve cezalandırılması yönünde tam bir vicdani kanaat oluşturacak kesin, somut ve inandırıcı delilin bulunmadığını gösterdi.

Adana’dan eşinin iş değişikliği nedeniyle 6 yıl önce Aydın’a taşınan Safiye Gökçe Yüce, gittiği hastanede tanıştığı doktora kendisini ‘ekonomist-broker’ olarak tanıtarak adına bitcoin almak üzere para aldı. Bir süre düzenli olarak kar payı veren Yüce, doktordan kendisine yeni müşteriler bulması istedi. Kısa sürede farklı meslek gruplarından 40 kişiye ulaşan Yüce saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturdu.

Topladığı müşterilere 2 yıl boyunca kar payı ödeyen Yüce 2019’da ortadan kayboldu. Müşteriler, Yüce’nin telefonları açmaması üzerine Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturma üzerine 40 kişinin 30 milyon dolar dolandırıldığı ortaya çıktı.

İhbar üzerine Bursa otoban gişelerinde yakalanan Gökçe Yüce, Aydın’a getirilerek tutuklandı. 4 ay cezaevinde kalan Yüce, 10 Mart 2020’de yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı.

Yeniden hazırlanan dosyada Safiye Gökçe Yüce ve eşi Oğuzhan Yüce hakkında dolandırıcılık suçundan 135’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aydın 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Gökçe hakkında 81 yıl hapis cezası ile toplam 394 bin 300 TL para cezasına karar verilirken, Oğuzhan Yüce’nin ise beraatine karar verildi.

Safiye Gökçe Yüce’nin itirazı üzerine İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 13’üncü Ceza Dairesi, 23 Kasım’da toplanıp, itirazı değerlendirdi. Ceza Dairesi, Safiye Gökçe Yüce’nin dosyasında kesin ve somut bir delil olmadığına karar vererek dosyayı yerel mahkemeye iade etti. Mahkeme ayrıca Yüce’nin tahliyesine karar verdi. Mağdurların, Ceza Dairesi’nin kararına itiraz edeceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx