Zarastro Art’tan sanata yeni soluk

Tüm dünyadan sanatsever ve koleksiyonerleri, sanatçılarla dijital ortamda bir araya getirerek yepyeni bir ekosistem yaratmaya çalışan Zarastro Art, butik bir dijital sanat platformu olarak yola çıktı. İsmini Wolfgang Amadeus Mozart’ın operaları içinde en önemlisi olan “Sihirli Flüt”ün hakikate, bilgeliğe ve mutluluğa ulaştıracak yolu gösteren karakteri Sarastro’dan alan platform; geniş kitleleri güncel sanatla buluşturmayı, içinde yaşadığımız toplumu ve dünyayı doğru algılamamızı sağlamayı amaçlıyor. Platform diğer e-ticaret oluşumlarından farklı olarak, web sitesi tasarımında seçkin sanatçıların işlerinin kürasyonunu bir sanat galerisi titizliğiyle sunarak sanatçıları ve kariyerlerini tanıtmaya öncelik veriliyor.

İçerik de üretecek

Haydar Can Taygun ve Burcu Taygun tarafından kurulan Zarastro Art, yayın hayatına Ferhat Özgür, Nancy Atakan ve Kübra Cenk Uslu’nun işlerinden oluşan üç çevrimiçi sergiyle başladı. Güncel sanatın tematik ve farklı medya anlamında tüm yönlerini kapsamak hedefiyle bütüncül bir yaklaşımla oluşturulan platformda hem fiziki hem de dijital olarak üretilen işler yer alıyor. “To Be Good and To Live”, sanatçı Ferhat Özgür’ün kariyerinin son 20 yılında farklı dönem ve şehirlerde çektiği 16 fotoğrafı, savaş ve pandemi arka planında zamanın ruhu çerçevesinde yeniden ele alıyor.

“Cultural Threads” ise Türkiye video sanatının en önemli isimlerinden Nancy Atakan’ın birbiriyle etkileşim hâlinde olan video seçkisiyle, toplumsal cinsiyet rollerinin baskıcı doğasını ve küreselleşen dünyanın kültür konusunda nasıl hak iddia etme gereği hissettiğini yansıtıyor. “The Many Faces of Transcension” ise NFT dünyasının tanınan ismi Kübra Cenk Uslu’nun insanlarla doğal dünya arasındaki bağlantının gelgitlerini araştıran yeni koleksiyonunu tanıtıyor.

Zarastro Art sergilerin yanı sıra güncel sanatı daha anlaşılır kılmak ve yaygınlaştırmak için içerik üretecek. Platform, sanat dünyasından makale ve bültenlerle, uluslararası sanatçılar ve işlerine, dünyanın çeşitli yerlerinden sanat akımlarına, sanat piyasasına, yeni teknolojilere ve sanat eserleriyle yaşama konularına ışık tutacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.