Z Nesli tükenmişlik sendromunun kıskacında

Yeni bir çalışmaya nazaran, Z Jenerasyonu olarak bilinen 18-24 yaş ortası çalışanlar, faks ve fotokopi makineleri üzere eski teknolojilerle şaşkına döndükleri için “tükenmişlik” yaşıyor.

Geleneksel rollerin bilakis çevrilmesiyle, Z Nesli çalışanlar, teknik yardım için ebeveynlerinin yaşındaki meslektaşlarına başvurmak zorunda kalıyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Asana isimli bir firma tarafından yürütülen çalışma, Avustralya, Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve Birleşik Krallık’taki 10.624 ofis çalışanı üzerinde yapılan bir ankete dayanıyor.

Araştırma, birçok ofisin hâlâ eski bilgisayarları, telefon sistemlerini ve hatta faks makinelerini kullandığını ve bunun da Z Jenerasyonu çalışanın yüzde 49’unun başını karıştırdığını ve 55 yaşın üzerindeki “baby boomer” (1946-1964 ortası doğmuş kuşak) jenerasyonu meslektaşlarının yardımına gereksinim duyduğunu buldu.

BABY BOOMER’LAR DAHA RAHAT

Çalışmada, her on Z Jenerasyonu çalışanın sekizinden fazlası, kısmen eski teknolojinin işlerini yavaşlatmasından kaynaklanan hayal kırıklıkları nedeniyle de tükenmişlikle gayret ettiklerini söyledi.

Araştırmacılar ayrıyeten, Z jenerasyonu çalışanlarının yüzde 65’inin, eski sistemler hakkında “zahmetli bir şekilde” bilgi aramaktan bıktığını buldular.

Baby boomer jenerasyonunun ise yalnızca yüzde 53’ü birebir hayal kırıklıklarını yaşadı ve “eski günlerde” alışkın oldukları bu cins problemlerle baş etmekte rahat davrandılar.

Anket ayrıyeten teknolojinin Z jenerasyonu çalışanlarının hayatlarına gömülü olduğunu da ortaya çıkardı ki, yüzde 37’si mesai saatlerinden sonra oturumu kapatıp telefon ve tabletlerde çalışmaya devam etmek için gayret ediyor. Baby boomer’ların ise yalnızca yüzde onunda tıpkı davranış var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.