Yüksek Tansiyon İçin En Yeterli 5 Gıdayı Açıklıyoruz

Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri de dahil olmak üzere ilaçlar, kan basıncı düzeylerini düşürmek için yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere hayat stili değişiklikleri, kan basıncı düzeylerinin optimal aralıklara düşürülmesine ve kalp hastalığı riskinizin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tansiyon düşürücü ilaçlar alanlar da dahil olmak üzere, yüksek tansiyonu olan tüm beşerler için besleyici, kalp-sağlıklı bir diyetin akabinde önerilir. Kan basıncını düşürmek ve optimal düzeyleri korumak için sağlıklı bir diyet gereklidir ve araştırmalar, diyetinize muhakkak besinleri, bilhassa potasyum ve magnezyum üzere belli besinleri yüksek olanları dahil etmenin kan basıncı düzeyinizi düşürdüğünü göstermiştir. İşte yüksek tansiyon için en yeterli 5 yiyecek.

1. NARENCİYE

Greyfurt, portakal ve limon üzere turunçgiller, güçlü kan basıncını düşürücü tesirlere sahip olabilir. Yüksek tansiyon üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile yüklüdürler. Araştırmalar portakal ve greyfurt suyu içmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeniden de greyfurt ve greyfurt suyu yaygın tansiyon düşürücü ilaçları etkileyebilir, bu nedenle bu meyveyi diyetinize eklemeden evvel hekiminize danışın.

2. SOMON VE BAŞKA YAĞLI BALIKLAR

Yağlı balıklar, kalp sıhhatine kıymetli yararları olan harika bir omega-3 yağ kaynağıdır. Bu yağlar, iltihabı azaltarak ve oksilipinler olarak isimlendirilen kan damarlarını daraltan bileşiklerin düzeylerini azaltarak kan basıncı düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, daha yüksek omega-3 açısından varlıklı yağlı balık alımını daha düşük kan basıncı düzeylerine bağladı.3. KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği küçük olabilir, fakat beslenme kelam konusu olduğunda dev bir besin kaynağıdır. Bunlar, kan damarı gevşemesi ve kan basıncının düşürülmesi için gerekli olan nitrik oksit üretimi için gerekli bir amino asit olan magnezyum, potasyum ve arginin de dahil olmak üzere kan basıncı denetimi için değerli olan konsantre bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeği yağının da yüksek tansiyon için güçlü bir doğal deva olduğu gösterilmiştir.

4. FASULYE VE MERCİMEK

Fasulye ve mercimek, lif, magnezyum ve potasyum üzere kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler açısından zengindir. Çok sayıda çalışma, fasulye ve mercimek yemenin yüksek tansiyon düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.5. ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığı epeyce besleyicidir ve tüketimi sağlıklı kan basıncı düzeyleri ile ilişkilidir. Potasyum da dahil olmak üzere kalp sıhhati ve kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan bir dizi besin unsuru bakımından zengindirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.