Van-İran sonunun duvarını ‘AK Parti aday adayı’ örüyor 

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) Başkanlığı, doğu vilayetlerinde hududa duvar örülmesi, gözetleme kulesi inşa edilmesi ve aydınlatma direkleri dikilmesi için peş peşe birçok ihale düzenledi. Bu ihalelerin bir kısmı da AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Bedrettin Binbay’ın şirketlerine verildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; TOKİ’nin hududa duvar örülmesi için son ihaleyi 13 Mayıs’ta düzenledi. “Van İli Saray İlçesi Hudut Sınırına 1’inci Etap Acil Hudut Fiziki Güvenlik Sistemi Üretim İnşaatı İşi” ismi altında düzenlenen ihale 163 milyon 156 bin TL’ye AKP’li Binbay’ın sahibi olduğu Binbay Yapı İnşaat şirketine verildi.

İhalenin, Kamu İhale Kanunu’nun “Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin acil olarak yapılmasının zarurî olması” durumlarında kullanılan 21C hususuna nazaran ve pazarlık metoduyla düzenlediği duyuruldu.

Ancak bu ihale Binbay’ın aldığı birinci duvar örme ihalesi değil. TOKİ’nin 17 Eylül 2021’de “Şırnak İli Cizre-Silopi Hudut Sınırına 3’üncü Etap Acil Hudut Fiziki Güvenlik Sistemi Üretim İnşaatı” ismi altında düzenlediği ihale de 26 milyon 956 bin TL’ye yeniden Binbay Yapı İnşaat’a verildi.

TOKİ’nin 6 Haziran 2020 tarihinde “Şırnak İli Cizre-Silopi Hudut Çizgisine Birinci Etap Acil Hudut Fiziki Güvenlik Sistemi Üretim İnşaatı” ismi altında düzenlediği ihale de 34 milyon TL’ye İzbay İnşaat ve Binbay Yapı İnşaat iş iştirakine verildi.

AK Partili Binbay, TOKİ’den aldığı 3 farklı ihaleyle Şırnak ve Van sonuna duvar ördü. Bu üç başka ihale için TOKİ’nin kasasından Binbay’ın şirketlerine ödenen para ise tam 224 milyon TL’yi geçiyor.

10 YILDA TOPLAM 35 İHALE ALDI

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Binbay, Binbay Yapı İnşaat ile İzbay İnşaat isimli iki şirketiyle kamudan son 10 yılda toplam 35 başka ihale aldı. Binbay bu ihalelerin 34’ünü TOKİ’den alırken birini ise Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden aldı. Bu 35 ihalenin toplam bedeli de 2 milyar TL’yi aşıyor.

2018 SEÇİMLERİNDE AK PARTİ’DEN ADAY ADAYI OLDU

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere nazaran ise TOKİ’nin milyonlarca liralık ihaleler verdiği İzbay İnşaat ve Binbay Yapı İnşaat şirketlerinin merkezi Siirt’teki birebir adreste yer alıyor. Şirketlerin sahibinin de Bedrettin Binbay olduğu belirtiliyor.

Binbay, 2018 Genel Seçimlerinde AK Parti’den Siirt milletvekili aday adayı olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.