Uzmanlardan çocuklar ve ebeveynlerine ‘yaz tatili’ teklifleri

Zorlu bir eğitim-öğretim yılının akabinde tatil başladı. Tatiller, çocukların rutinin dışında dinlenmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmeleri için büyük fırsat oluşturuyor. Bu periyotta ebeveynlerin çocuklarının doğal mentoru olarak; onlara vakitlerini yeterli kullanmak için yol göstermeleri, onları dinlemeleri, anlamaları, tecrübelerini paylaşarak yol göstermeleri büyük kıymet taşıyor.

ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN”

Çocuklarla birlikte bir yaz tatili planı yapmanın onların vakitlerini daha verimli geçirmeleri için son derece yararlı olacağına dikkat çeken ruhsal müracaat ve rehberlik ünitesi yetkilileri, ebeveynlere tekliflerini şöyle sıraladı:

“Tatilde çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kağıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin. Listenize yazdığınız her şeyi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir, bu nedenle önceliklerinizi belirleyin. Planladığınız aktiflikleri bir takvime yerleştirin. Arkadaşlarıyla olmak, toplumsallaşmak çocuklar için ehemmiyet taşır.

Planda arkadaşlarıyla birlikte olunacak vakte geniş yer ayırın. Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız teknoloji kullanımına dikkat edin. Süreç büsbütün oluruna bırakıldığı takdirde toplumsal medya yahut bilgisayar oyunları çocuklarımızın vaktini ziyadesiyle almak ve onları daha da edilgen kılmak için misyona hazır bekliyor. Bu nedenle içerikler konusunda seçici ve ekran karşısında geçirilen mühlet konusunda sınırlayıcı olun.

Teknoloji ile şahane işler başarıldığını biliyoruz lakin teknoloji sizi yapabileceğiniz öbür etkinliklerden alıkoymasın. Şuurlu teknoloji kullanıcısı olun ve çocuklarınızı şuurlu teknoloji kullanıcısı olmaları konusunda destekleyin.”

‘OKUMANIN DEĞİŞTİRİCİ VE GELİŞTİRİCİ GÜCÜNÜ FARK ETMESİ İÇİN DAYANAK OLUN’

Ebeveynlerden çocuklarına okumanın değiştirici ve geliştirici gücünü fark etmesi için takviye olmaları da istendi. Yetkililer, ebeveynlerin yaşına ve ilgisine uygun kitaplarla, okuma alışkanlığı kazanmasına kapı aralayabileceğine dikkati çekip, tekliflerine şöyle devam etti:

“Sizin okuyacağınız, çocuğunuzun okuyacağı ve üzerinde konuşmaktan keyif alacağınız kitaplar seçin. Zihinsel gelişimin en kıymetli aktivitelerinden biri olan okuma aksiyonu entelektüel gelişimin yanı sıra imtihanlar açısından da yarar sağlıyor, çocuğa okuduğunu manaya ve muhakeme marifetleri kazandırıyor. İmtihanda vakti faal kullanabilmek; süratli okuma, okuduğunu manaya, kıymetlendirme ve sonuç çıkarabilme, çeşitli mevzularda çokça kitap okumaktan geçiyor. O nedenle yaz tatili için kesinlikle okunması gereken, keyif alınan, tavsiye edilen kitapları seçerek okumaya da vakit ayırın.

Uzun bir yaz tatili sürecinde doğal olarak bilgiler unutulmaya başlanır. Öğrenilmiş bilgiler gün içinde bir iki saat çalışılarak, verilen ödevler yapılarak yahut ilgili hususlarda araştırmalar yapılarak zihinde taze olarak tutulabilir. Tatil günleri verimli bir biçimde planlanarak hafif ancak nizamlı bir çalışmayla bütün akademik eksikler de kapatılabilir. Bilhassa LGS ve YGS’ye hazırlanacak gençlerin yaz tatili boyunca yalnızca ders çalışmasını beklentisi içinde olmamak, buna rağmen “Nasılsa yıl içinde çok çalışacak, yazın hiçbir şey çalışmasına gerek yok’ hali içinde olmamak da ehemmiyet taşıyor.”

BİR MAHARET EDİNMELERİ İÇİN FIRSAT YARATIN

Çocukların ilgili, yetenekli olduğu bir alanda vakit ve emek harcayarak bir maharete sahip olduklarında özgüvenleri artacağına da dikkat çeken yetkililer, şu tekliflerde bulundu:

“Tatilde çocuklara bir marifet edinmeleri konusunda fırsatlar yaratabilirsiniz. İlgisine uygun bir hobi edinmesine ve marifet gelişimine dayanak vermek, yol göstermek değerlidir. Örneğin fotoğraf çekebilir, bir kodlama lisanı öğrenebilir, bisiklet tamiri yapabilir. Böylece üretmenin ve gelişmenin de keyfini tatmış olur. Çocuklarımızın gelişimleri açısından sporu, sağlıklı ömrü önemseyen ve uygulayan ebeveynlere muhtaçlıkları var.

Bu yaz tatili için faal olacağınız, çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz sportif faaliyetlere listenizde yer verin. Ayrıyeten nizamlı yapılan her türlü fizikî aktivitenin öğrenmeye olan olumlu katkısı deneylerle sergileniyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir bedensel yapıya sahip olması, kendine olan itimadının gelişmesi, daha tesirli öğrenebilmeleri için spor yapmaları konusunda anne babalar olarak kesinlikle desteklememiz gerekiyor. Yaz tatili devrinin spora vakit ayırmak konusunda sunduğu fırsatları uygun kıymetlendirmek ve mümkün olduğunca bu manada rol model olmak kaide.”

ÖĞRENCİLERE DE TEKLİFLERDE BULUNULDU

Yeni bir eğitim-öğretim yılına motive bir biçimde başlamanın yolunun dinlenmekten geçtiğini hatırlatan yetkililer, öğrencilere de tekliflerde bulundu.

Çocukların bu devri eksiklerini tamamlamak, ders tekrarı yapmak, test çözmek için de bir fırsat olarak görmeleri gerektiğini de hatırlatan uzmanlar tekliflerine şöyle devam etti:

“Hem eğlenin hem dinlenin hem de öğrenin. Sanatla dolu bir tatil geçir. Fotoğraf yap, farklı müzik­ler dinle. Müzeleri ziyaret et. Oyun oyna. Kutu oyun­ları ya da bahçe oyunları olabilir. Oyun oynayarak paylaşmayı, kendini kont­rol etmeyi, strateji kullan­mayı öğrenirsin. Oyun, öğrenmenin en eğlenceli yoludur. Bir günü ‘iyilik günü’ ilan et. Çevrendekilere yar­dım etmek için fırsatlar yakala. Daha evvel gitmediğin yeni bir yere ailenle be­raber ziyaret yap. Bu zi­yaretini anlatan bir yazı yazabilir ya da seni en çok etkileyen şeyin res­mini çizebilirsin. Arkadaşlarınla bir ortaya geleceğin etkinliklere katıl.

Bu aktiflik bazen beraberce basketbol, voleybol oynamaktır, bazense bir arada maket yapmaktır. Senin usulüne uygun olanı seç. Yaz tatili ödevlerini kesinlikle titizlikle tamamla. Yaz ödevlerini yapmak için ailenle bir arada bir planlama yap. Ne za­man ne kadar çalış­ma yapacağını belirle. Sözlükten her gün yeni sözler öğren. Öğrendiğin sözleri diğerleri ile paylaş­mayı da ihmal etme.  Omurundaki tüm ekran­lardan uzak bir gün geçir. Televizyon, telefon ya da bilgisayar ve gibisi hiç­bir teknolojik alete o gün ömründe yer verme. Kitap okumaya vakit ayır ve bunu sistemli bir formda yap.

Seni memnun edecek, yeni bilgiler öğreneceğin kitaplar oku. Okuduklarını ve sana nasıl hisset­tirdiklerini sevdiğin insanlara anlat. Okumanın başarına katkısı olacağını da unutma İmtihanlarda dikkat kusuru olarak nite­lendirilen pek çok yanılgı aslında okuma kusurlarından kaynaklanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.