Üst seviye IŞİD’li İstanbul’da bu türlü takip edilmiş

“Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod isimli IŞİD’in üst seviye yöneticilerinden Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin İstanbul’da yakalandığı operasyon öncesi takip edildiği anlara ilişkin güvenlik kamerası manzaraları ortaya çıktı.

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü, IŞİD’in önderlerinden ve Bağdadi ile Kureyşi’nin hocası diye belirtilen “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod isimli terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’ye girdiğini tespit etti. Bunun üzerine gruplar, Türkiye’ye girdikten sonra şüphelinin yakalanması için vilayet il nerede olabileceğine ait yürüttükleri çalışmalar sonucunda yaklaşık 7 ay evvel Sarıyer ilçesinde bir meskenin adresini belirledi.

Burada teknik ve fiziki takibini sürdüren polisler, Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin sakalını kestiğini, peruk ve gözlük takarak kılık değiştirerek sokaklara çıktığını tespit etti. Çalışmaların tamamlanmasının akabinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla zanlı gözaltına aldı. Kuşkulu çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DAHA EVVEL ÖRGÜTÜN BAKANLIĞINI YAPMIŞ

IŞİD içinde değerli bir pozisyonda olan, örgüt içerisinde daha evvel Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı vazifesini üstlendiği belirtilen, daha sonra verdiği fetvalarla örgütün dünyadaki aksiyonlarına taraf verdiği, örgüt başkanlarından Kureyşi ve Bağdadi’nin de hocalığını yaptığı vurgulanan Sumaidai’nin İstanbul’da takip edildiği imgeler ortaya çıktı.

Görüntülerde peruk taktığı görülen Sumaidai’nin yolda yürürken sık sık gerisini denetim etmesi dikkat çekti. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.