Ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel hayatını kaybetti

Türkiye Psikiyatri Derneği, Prof. Dr. Özcan Köknel‘ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Derneğin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda “Değerli hocamız, Derneğimizin 1996-1998 yılları ortasında Merkez İdare Şurası başkanlığını yürüten Prof. Dr. Özcan Köknel’in 25 Haziran’da vefat ettiğini öğrendik. Çok üzgünüz” sözleri kullanıldı.

ÖZCAN KÖKNEL KİMDİR

Psikiyatrist, müellif ve öğretim üyesi olan Özcan Köknel, 1928 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1952 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve birebir fakültede psikiyatri uzmanlığı eğitimini 1958 yılında tamamlayarak öğretim üyesi olmuştur.

Bir müddet Roma’da çalışan Özcan Köknel, 1995 yılında emekliye ayrılmıştır. 1996-1998 yılları ortasında Türkiye Psikiyatri Derneği’nin Merkez İdare Şurası başkanlığını yürütmüştür.

Uzun bir müddet İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Kolu Başkanlığı yapan Özcan Köknel, çoğunlukla halka yönelik yazdığı tanınan psikiyatrik kitaplarla tanınmıştır.

Özcan Köknel, bilimsel çalışma, araştırma ve yayınları; gençlik meseleleri, ruh sıhhati, davranış bozukluklarının ilaçla tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarında ağırlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.