Ukrayna, Esad rejimiyle alakaları kesti

Kiev idaresi, Suriye rejimine karşı radikal bir adım attı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki Esad rejimi ile diplomatik münasebetleri kesme kararı aldıklarını duyurdu.

Donetsk ve Luhansk tepkisi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, rejimin, sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma kararını kınadıkları belirtildi.

Açıklamada, Esad rejiminin kelam konusu kararının Ukrayna tarafından dostça olmayan bir hareket, Birleşmiş Milletler Kaidesi ile milletlerarası hukukun temel norm ve prensiplerinin ağır ihlali olarak değerlendirildiği kaydedilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Sözde öznellik kazandırmaya çalıştığından kuşkumuz yok”

“Suriye rejiminin, Kremlin’deki küratörlerinin talimatıyla Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Rus işgal idarelerine kelamda öznellik kazandırmaya çalıştığından kuşkumuz yok.

Diplomatik bağlantıları kestiler

Bu dostça olmayan aksiyona cevaben Ukrayna, 1963 tarihli Viyana Konsolosluk Bağlantıları Sözleşmesi’nin 2. unsuru uyarınca, konsolosluk ilgilerini kesmeden Suriye ile diplomatik alakalarını kestiğini duyurur.”


Esad rejimine yaptırım süreci başlatıldı

Açıklamada ayrıyeten, Ukrayna’nın Esad rejimine karşı ticari ambargo dahil Suriyeli hükmî bireyler ve şahıslara yönelik yaptırım uygulama sürecini başlattığı da aktarıldı.

AA’nın haberine nazaran, Esad rejiminin, dün kelamda Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını resmi olarak tanıdığı açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.