Türkiyenin birinci Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen Türkiye’nin birinci Denizaltı Test Altyapısı (DATA) hayata geçirildi. Test platformu olan VERİ, denizaltıya gereksinim duymadan denizaltı mühimmatlarının test ve simülasyonunu yapabiliyor.

Denizaltılardan atılan mühimmatların eğitim, test ve sertifikasyon süreçlerini güzelleştirecek Türkiye’nin birinci denizaltı testleri altyapısı olan tesisi açıldı.

Su altı atış platformu, vinçle suyun 14 metre altına indirildi. Düzenek içerisindeki test kapsülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geri sayımının akabinde ‘Bismillah, salvo ateş’ komutuyla fırlatıldı. Bölgenin doğal pozisyonu nedeniyle Rodos Adasına yanlışsız ateşlenen kapsülün, muvaffakiyetle su yüzeyine ulaşması alkışlandı.

Test sonrası değerlendirmelerde bulunan Varank, “TÜBİTAK SAGE uyumunda Ulusal Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetlerimizin iş birliğinde geliştirilen denizaltı test altyapısı sisteminin atış testine katıldık. Bu altyapı, denizaltıların kullanacağı bütün mühimmatların test edilebileceği, bir denizaltıya gereksinim duymadan denizaltından havaya, karaya ya da deniz yüzeyine atılan bütün roket sistemlerinin, mühimmatların kolaylıkla test edilebildiği bir altyapı. Natürel bu türlü bir kabiliyete sahip olmak, bilhassa denizaltıların kullanacağı güdümlü füzeler dahil kıymetli mühimmatların geliştirilme süreçlerini çok hızlandıracak. Bu manada TÜBİTAK SAGE ile adeta bir denizaltı simülatörünü geliştirmiş olduk ve burada da onun bir test atışına katıldık” dedi.
(DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.