TKH’den açıklama: ‘Erdoğan ve AKP’nin 15 Temmuz’la hesaplaşması mümkün değildir’

15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6. yıldönümü öncesi komünistlerden bir yazılı açıklama geldi. Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yapılan açıklamada “15 Temmuz’un ardına saklanılarak 6 yıllık vakit diliminde ortaya konan pratik, özünde FETÖ’nün siyasi ayağını kurtarma ve fikirlerini yaşama geçirme siyasetinden diğer bir şey değildir” denildi.

15 Temmuz’un ardındaki gücün ABD emperyalizmi ve NATO olduğunun altı çizilen açıklamada “Bugün ABD lideri ile görüşmek için sıraya giren ve ABD emperyalizminin çıkarlarını korumak ismine NATO’nun genişlemesine onay veren Erdoğan’ın ve NATO siyasetini merkeze koyarak emperyalizminin taşeronluğunu üstlenen dış siyaset çizgisine sahip AKP’nin 15 Temmuz’la hesaplaşması mümkün değildir” vurgusu yapıldı.

“FETÖ’nün fikirleri ve siyasi ayağı iktidardadır” başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

“6 yıl evvel yaşanan darbe teşebbüsünün bütün boyutları ortaya konmadan 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hesaplaşmak mümkün değildir. AKP’nin 15 Temmuz üzerinden yürüttüğü hamaset siyaseti, bugün AKP eliyle kurulan rejiminin karakterini örtmek için kullanılan politik bir örtüye dönüşmüştür. 15 Temmuz’un ardına saklanılarak 6 yıllık vakit diliminde ortaya konan pratik, özünde FETÖ’nün siyasi ayağını kurtarma ve fikirlerini yaşama geçirme siyasetinden diğer bir şey değildir.

“AKP’NİN 15 TEMMUZ’LA HESAPLAŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR: Bugün 15 Temmuz darbe teşebbüsü, İslamcı bir tarikat/cemaat olan Gülen Hareketi’ne yönelik idari ve isimli kovuşturma/yargılamayla geçiştirilmiş, Gülen Hareketi’nin niteliği, karakteri, misyonu, siyaseti gündeme getirilmemiş, getirilmek istenmemiştir. Tıpkı vakitte yürütülen kovuşturma ve soruşturmalar şahsen AKP tarafından manipüle edilerek FETÖ’nün siyasi ve sermaye ayağı şahsen AKP tarafından korunmuş, bu kanlı darbenin ardındaki ABD emperyalizmi ve NATO ise unutturulmaya çalışılmıştır. 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hesaplaşmanın tek yolu, bu darbe teşebbüsünün temsil ettiği zihniyetle hesaplaşmaktan geçmektedir. 15 Temmuz, Amerikancı bir darbe teşebbüsüdür. 15 Temmuz’un gerisindeki güç ülkemizde geçmiş yıllardaki darbelerde olduğu üzere ABD emperyalizmi ve NATO’dur. Bugün ABD lideri ile görüşmek için sıraya giren ve ABD emperyalizminin çıkarlarını korumak ismine NATO’nun genişlemesine onay veren Erdoğan’ın ve NATO siyasetini merkeze koyarak emperyalizminin taşeronluğunu üstlenen dış siyaset çizgisine sahip AKP’nin 15 Temmuz’la hesaplaşması mümkün değildir.

15 TEMMUZ İSLAMCI BİR KANLI SİYASAL KALKIŞMADIR: 15 Temmuz, İslamcı bir darbe teşebbüsüdür. FETÖ olarak kodlanan Gülen Hareketi, cemaat örgütlenmesi kisvesi altında İslamcı bir siyasi hareket olarak darbe teşebbüsünün failidir. 15 Temmuz, Amerikancı bir darbe teşebbüsü olduğu kadar 251 vatandaşın vefatına neden olan İslamcı bir kanlı siyasal kalkışmadır. 15 Temmuz’un gerici ve dinci karakteriyle hesaplaşılmadan 15 Temmuz ele alınamaz. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün siyasi ayağı iktidardadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünün faillerine yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturma şahsen AKP iktidarı tarafından manipüle edilmiş, FETÖ’nün siyasi ayağı AKP tarafından korunmuştur. FETÖ’nün siyasi ayağı yargı önüne çıkmadan, 15 Temmuz’la hesaplaşmak mümkün değildir. FETÖ’nün en büyük ortağı AKP’dir ve FETÖ ile birebir genetik kodlara sahip AKP, FETÖ’nün siyasi ayağı olarak bugün iktidardadır.

FETÖ’NÜN FİKİRLERİ İKTİDARDADIR: FETÖ’nün fikirleri iktidardadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle politik misyonu ve kime hizmet ettiği ortaya çıkan FETÖ’nün temsil ettiği zihniyet bugün AKP tarafından motamot temsil edilmektedir. AKP’nin Amerikancılıkta, İslamcılıkta, piyasacılıkta, cumhuriyet ve laiklik düşmanlığında FETÖ’den hiçbir farkı bulunmamaktadır. Geçmişte ortaktılar, bugün ise FETÖ’nün ruhu AKP tarafından yaşatılmaktadır. FETÖ ile birebir genetik kodlara sahip AKP’nin mimarı olduğu Amerikancı ve gerici istibdat rejiminin üstü 15 Temmuz hamasetiyle örtülmek istenmektedir. Bilinmelidir ki, AKP eliyle kurulan istibdat rejimi tıpkı FETÖ üzere Amerikancı ve gerici bir rejim olarak ülkemizin başına gelmiş en büyük felaketlerden birisidir. Amerikancı ve İslamcı kanlı darbe teşebbüsü, lakin ve lakin emperyalizme, gericiliğe ve sermayeye karşı bir duruşla karşıya alınabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.