TİKA, Güney Sudanlı kadınlara çevre dostu pişirme sistemi temin etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Sudan’da odun toplamak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan kadınlara, çevre dostu pişirme sistemi temin etti.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlığın geliştirdiği “Dezavantajlı Kadınlara Organik Atıktan Kömür Briketi Üretimi Eğitimi” projesi sayesinde kadınlar, kendi kömür briketlerini üreterek odun bulmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmayacak.

Güney Sudan’ın başkenti Cuba çevresindeki Hai-Referendum bölgesinde yürütülen projeyle üçer öğütücü, karıştırıcı ve kalıp basma makinesinin yanı sıra yemek pişirme amaçlı 220 ısı yalıtımlı ocak, kadınların kullanımına verildi.

Projeden faydalanan kadınlar, meyvelerin çekirdekleri ve kabukları gibi organik atıkları güneşte kuruttuktan sonra TİKA tarafından sağlanan makinelerde öğütüp karıştıracak ve malzemeleri bir araya getirerek kalıp makinesinde kömür briketi yapacak. Üretim fazlası briketler, pazarlarda yine kadınlar tarafından satılacak ve aile geçimine katkı sağlanacak.

Türkiye’ye teşekkür

Proje açılışında konuşan, Güney Sudan merkezli sivil toplum kuruluşu “Lulu Care” Program Müdürü Martin Masongole, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için derin üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Masongele, Türkiye’ye, Güney Sudanlı dezavantajlı kadınları unutmadığı için teşekkür ederek TİKA’nın yürüttüğü proje ile kadınların hayatlarında gerçek bir iyileşme sağlanacağını, kadınların odun bulmak için kilometrelerce yol yürümekten kurtulacağını ve sağlanan ısı yalıtımlı ocaklarla daha sağlıklı koşullarda yemek pişirebileceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir