TGDF’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Demir Şarman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şarman, mesajında, kadınların, tarladan fabrikaya, pazardan sofraya gıda tedarik zincirinin her halkasında en büyük emeğe sahip iş gücü olduğunu belirterek, “Bu süreçte haksızlıklarla en fazla yüz yüze gelen ise yine onlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir türlü giderilememiş olması, içinde bulunduğumuz çağın belki de en büyük ayıbı.

Halbuki hepimiz biliyoruz ki eşitlik bir lütuf değil insanlık gereği bir temel haktır. Bu hakkın bir an önce tesis edilmesi için hep çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 8 Mart’ı her zamankinden daha buruk bir şekilde andıklarını aktaran Şarman, şunları kaydetti:

“Ülkemizde meydana gelen büyük depremin üzerinden bir ay geçti. Kaybettiklerimize rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Türk gıda ve içecek üreticileri olarak felaketin ilk gününden itibaren bölgeye ayni ve nakdi yardımlarımızı iletmeye başladık. Bunun yanında afetzedeler için kurulan seyyar mutfaklara erzak teminini sürdürüyoruz. Sektör olarak bölgedeki uzun vadeli girişimimiz ise hasar gören gıda üretim ve işleme tesislerinin onarımına katkıda bulunarak yeniden faaliyete geçmelerini sağlamak. Bu proje sadece bölge ekonomisini desteklemeyi amaçlamıyor.

Gıda tedarik zincirinde çalışan kadınlarımızın kendi kaderlerini çizmeye bir adım daha yakınlaştığına inanıyor, afetin yaralarını sarmakta olduğumuz süreçte var olan eşitsizliklerin derinleşmemesi için özel çaba sarf etmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu bağlamda deprem bölgesindeki kadınlarımızın güçlendirilmesi önümüzdeki dönemde ana hedeflerimizden biri olacaktır. Türk gıda ve içecek üreticileri olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi için çalışmalarımızı her zaman büyük bir kararlılıkla sürdüreceğimize söz veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir