Saffet Sancaklı: Bu siyaset üstü bir şey!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğündeki AA Spor Masası programında gündeme ait açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası yapılırken birtakım insanların “bizim haberimiz yok, bize danışılmadı.” dediğini hatırlatan Sancaklı, yasa yapılırken herkese danışıldığını lisana getirdi.

“Tüm kulüp liderleri, Kulüpler Birliği, federasyon, spor hukukçularıyla yüzlerce toplantı yapıldı”

Yeni tip koronavirüs salgınından evvel Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bu mevzuyu planladıklarını belirten Sancaklı, kanun konusunda 2020’nin aralık ayında Türkiye’deki 128 kulüp ve 64 federasyonun liderleriyle görüşüldüğünü vurguladı.

Bir hafta boyunca “Türk sporunun sorunlarını nelerdir, nasıl çözülür.” hususlarının tartışıldığına dikkati çeken Sancaklı, “Herkes oradaydı. Orada bakanlığın işçisi, kameralar vardı, tutanaklar tutuldu. Toplantılar bitti. Bakanlık bir çalışma başlattı. Biz bu maddeyi çıkarmak için Sayın Bakan Beyefendi ile tekraren görüştük. Nasıl bir yasa olması lazım, ne olması lazım, art planında aslında çok derin çalışmalar yapıldı. Bu toplantıdan Gençlik ve Spor Bakanlığı bir rapor hazırlamaya başladı. Tam rapor bitti pandemi girdi ortaya. Pandemi girince doğal olarak durdu. Pandemiden 14-15 ay sonra tekrardan Sayın Bakan’ımız bir daha görüştü. Bir daha gündeme getirince çalışmalar başlandı. İnanın tüm kulüp liderleri, Kulüpler Birliği, federasyon, bilim adamları, hukukçular, spor hukukçularıyla yüzlerce toplantı yapıldı.” diye konuştu.

“Bu siyaset üstü bir şey”

Saffet Sancaklı, birinci başta 60 unsurluk taslak bir yasanın yapıldığını belirterek, şu sözleri kullandı:

“Yasayla ilgili öteki partilerin küme lider vekilleri ve kuruldaki arkadaşlarla konuşurken, ‘Bu siyaset üstü bir şey. Türk sporunun geleceğiyle ilgili. Lütfen ona nazaran davranın. Herkes ona nazaran konum alsın. Siyaseti bir hafta unutalım.’ dedim. Sahiden de siyaset bir hafta konuşulmadı. Kurulda ve genel şura salonunda taslak 60 hususun 38 adedinde değişiklik oldu. Kümesi bulunan 5 partinin küme lider vekillerinin imzasıyla önergeler verildi. Bu 38 husus neydi biliyor musunuz? Birçok kulüplerimizin, federasyonlarımızın itiraz ettiği ve haklı oldukları hususlardı. Hem komitede hem de orada tartışıldı ve 60 hususun 38’i değiştirildi. Ben 3 devirdir milletvekiliyim, gelen taslağın 1-2 unsurunun bile değiştiğine çok az şahit oldum. Bu bir ortak konsensüsle çıktı ve inanın herkese danışıldı, herkesle konuşuldu. Diyorlar ki FIFA ve UEFA ile konuştunuz mu? Alışılmış ki konuştuk. ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden döner mi?’ diye soruyorlar. Dönmez, onlarla da görüşüldü.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.