Rusya’dan Moldova’ya ileti: Transdinyester ile direkt diyalog başlatın

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başşehir Moskova’da düzenlenen bir forumda, Moldova hudutları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sıkıntısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sergey Lavrov, kelam konusu bölgede yaklaşık 200 bin Rus vatandaşı dahil çoğunlukla Rus ve Rusça konuşanların yaşadığını söyledi.

Lavrov, bu bölgede Rus barış güçlerinin bulunduğuna dikkat çekerek, şu sözleri kullandı:

“Şimdi hem Transdinyester idaresi ve hem biz tekrar direkt diyaloğun başlatılmasından yanayız. Transdinyester idaresi buna hazır. Kişinev idaresini de buna çağırıyoruz. Lakin Sandu (Moldova Cumhurbaşkanı) ve kadrosunun açıklamalarına bakılırsa, onlar ABD ve Avrupa Birliği’nin talimatlarıyla bu diyaloğu istemiyor. Anlaşılan, onlar bu sorunun diplomatik olmayan yolla çözüleceğini umuyor.”

Lavrov, Moldova’daki durumu dikkatlice takip ettiklerini aktararak, “Moldova’da Rus ve Rusça konuşan nüfusun çıkarlarının hiçbir halde ziyan görmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Lavrov ayrıyeten, Moldova’da Transdinyester bölgesinden diğer Gagauz Özerk Yeri‘nin de bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu bölge de özel statüye sahip olmak istiyor. Gerçeği, kelam konusu bölge özel statünün birtakım ögelerine sahip. Moldova idaresinin, Batı’nın dayattığı jeopolitik oyunlardan vazgeçip yan yana yaşayan insanların çıkarlarını düşünerek, yanlışsız olanı yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.