Rusya Bulgaristan’a gazı kesmişti: Komşuda Rus yanlısı hükümet mi geliyor?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali sonrası Moskova idaresine tarihi bağlarla yakınlığa sahip olan komşu Bulgaristan’da hükümet, Vladimir Putin rejimini en sert lisanla eleştiren idareler ortasında yer almıştı. Polonya’yla bir arada Rusya’ya rubleyle gaz ödemesi yapmayı kabul etmeyen Bulgaristan’daki Başbakan Kiril Petkov’un hükümeti, Moskova’nın gazı kesmesiyle şoka uğramıştı.

Petkov hükümeti giderek berbatlaşan iktisat karşısındaki baskılara dayanamayarak misyonundan istifa etti. Yerine ise şimdi bir hükümet kurulamadı.

Sofya’dan bugün gelen son haberlerde ise Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) hükümeti kurma misyonunu devraldığı bildirildi. BSP, Rusya yanlılığıyla bilinen bir parti olarak Rusya’ya yönelik yaptırımlar periyodunda iktidara yaklaşmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

PARLAMENTODA 4. SIRADA

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov hükümetinin istifasının akabinde Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma vazifesini Bulgaristan Sosyalist Partisine (BSP) verdi.

240 üyeli mecliste 26 kişilik kümesiyle 4. sırada yer alan, eski komünist partinin çizgisinde, Rusya yanlısı siyaset yürüten BSP ismine vazifesi partinin Parlamento Kümesi Lideri Georgi Svilenski aldı.

ERKEN SEÇİM SON SEÇENEK Mİ?

Başbakan Kiril Petkov’un dağılan 4’lü koalisyon hükümetine ortak olan BSP’nin önderi Korneliya Ninova, ülkenin kriz ortamında yine erken seçime gitmemesi için istifa eden hükümetin öbür koalisyon üyeleri ile müzakerelerde bulunacağını bildirmişti.

İktidarda yalnızca 6 ay kalabilen Kiril Petkov hükümetinden popülist şovmen Slavi Trifonov’un Bu türlü Bir Halk Var (İTN) partisinin ayrılması üzerine koalisyon hükümeti istifasını sunmuştu.

DİĞER ADAYLAR BAŞARISIZ OLDU

PP, mevcut parlamento ortamında yeni bir kabine kurmak üzere Cumhurbaşkanı Radev’den aldığı misyonda başarısız olmuştu. Parlamentoda ikinci en büyük kümeye sahip, eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi de almış olduğu hükümet kurma vazifesini anında iade etmişti.

BSP’nin 7 günlük müddette hükümet kurma teşebbüslerinde başarısız kalması durumunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoyu feshederek erken seçim tarihini açıklamasının akabinde seçime kadar ülkeyi yönetecek süreksiz bir hükümet kuracak.

Tekrarlayan siyasi krizler içindeki Bulgaristan geçen yıl 3 defa genel seçime gitmişti.

Ek kaynaklar: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.