Putin: 300 bin ton Rus gübresini fiyatsız bir formda temin etmeye hazırız

Özbekistan’ın Semerkand kentinde gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Tepesi’nde konuşan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin hem örgütün gelişimine yönelik hem de Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara dair açıklamalarda bulundu.

ŞİÖ’nün dünyanın en güçlü örgütlerinden biri haline geldiğini söyleyen Putin, “ŞİÖ bugün dünyanın en büyük bölgesel örgütlerinden biridir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası ŞİÖ üyesi ülkelerde yaşıyor. Dünyanın gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte biri oluşuyor, güçlü bir teknolojik potansiyel artıyor. Ayrıyeten dünyanın doğal kaynaklarının değerli bir kısmına sahip. Tıpkı vakitte ŞİÖ yerinde saymıyor ve giderek gelişmeye devam ediyor. Milletlerarası ve bölgesel sıkıntıların tahlilinde Avrasya bölgesinin geniş alanında barış, güvenlik ve istikrarın korunmasındaki rolünü artırıyor. Birbirleriyle işbirliği yapan yeni güç merkezlerinin büyüyen rolü giderek daha net hale geliyor. Global siyaset ve iktisat asli bir dönüşümden geçiyor ve bu dönüşüm geri alınamaz. ŞİÖ ülkelerinin siyaset ve iktisat alanlarında yaptıkları işbirliği, egoizmden mahrum yaklaşımlar üzerinde temelleniyor” sözlerini kullandı.

‘RUS GÜBRESİYLE İLGİLİ YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’

Putin, Rusya’ya uygulanan ambargolar sonucunda Rusya’nın Avrupa kıtasında kalan limanlarında bekletilen Rus gübrelerini, gelişmekte olan ülkelere fiyatsız bir biçimde sevk edebileceklerini söyleyerek, “Rus gübresiyle ilgili yaptırımların kaldırılması kararını memnuniyetle karşılıyoruz ancak görünen o ki bu yaptırımlar yalnızca Avrupa ülkeleri için kaldırılmış durumda. Avrupa limanlarında bekletilen 300 bin ton Rus gübresini gelişmekte olan ülkelere fiyatsız bir formda temin etmeye hazırız. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’ni, bu gübreleri gelişmekte olan ülkelere ulaştırılması ve kısıtlamaların büsbütün kaldırılması için Avrupa Komitesi’ni ikna etmesini umuyoruz” formunda konuştu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ŞİÖ’nün genişlemesi istikametinde atılan adımları da kıymetlendirerek, “İran’ın ŞİÖ’ye bir an evvel üye olmasını destekliyoruz. Ayrıyeten Belarus’un, ŞİÖ’ye üyelik sürecinin başlatılmasına da takviye veriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.