Prof. Dr. Erhan Aydın anlattı: Göktürk alfabesinin kökeni neye dayanıyor

Göktürk alfabesiyle ilgili Türkiye’deki sayılı uzmanlardan birisi olan Malatya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aydın Göktürk alfabesinin bilinmeyenlerini Odatv’ye anlattı.
Erhan Aydın, Türklerin ilk alfabesi olarak kabul edilen Göktürk alfabesinin şu an kullandığımız Latin alfabesinden sonra Türkçenin en iyi ses sistemini yansıtan alfabe olduğunu söyledi.

Göktürk alfabesinin tamgalardan geldiği görüşüne de karşı çıkan Erhan Aydın, Göktürk alfabesini oluşturanların Tükçenin ses sistemini bilen insanlar olduğunun harflerin ortaya çıkışından anlaşıldığını ifade etti.

Orta Asya’da ortaya çıkan runik harfli yazıtların hepsinin Göktürk alfabesiyle yazılmadığını da söyleyen Erhan Aydın buna örnek olarak da “Altın Elbiseli Adam’ı gösterdi. Türkoloji dünyasında büyük ses getiren ‘Altın Elibesli Adam’ın mezarından çıkan yazıtın Göktürk alfabesiyle okunamadığını kaydetti.

Gündem de olan Göktürk alfabesiyle Türk kelimesinin yazılışı hakkında da bilgi veren Erhan Aydın şöyle konuştu:
“Kağanlık yazıtlarında Türük karşımıza çıkıyor. Bilge Kağan ve Köl Tigin yazıtları kağanlık yazıtları olduğu için devletin eliyle yazdırılmışlardır. Daha doğru oradaki ifadeler. Mesela Tonyukuk’ta Türk de var Türük de. Tonyukuk belirsiz. Bize fikir vermiyor hangisinin doğru olduğu konusunda. Köl Tigin yazıtında tartışmasız Türük sözcüğü ağırlıkta o yüzden Türük yazımı daha doğru.”

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.