Öğrenince Aklınızı Başınızdan Alacak Vücudumuzla İlgili 15 İlginç Bilgi

İnsan vücudunun içinde birçok gizemi barındırdığı inkar edilemez bir gerçek. İleri teknoloji sayesinde de bu gizem buzları yavaş yavaş çözülüyor. Bu içerikte insan vücuduyla alakalı birbirinden ilginç ve ufuk açıcı 15 bilgiyi beraber inceleyeceğiz. Hadi başlayalım! 🙂

Kaynak: https://bestlifeonline.com/crazy-body…

1. Sabahları gecelerden çok daha uzunuz!

Bu durum bir şehir efsanesi gibi görünebilir. Ama aslında sabahları gece yatmadan önceki boyumuza göre bir tık daha uzunuz. Bunun nedeni de daha çok gün içinde yaşadığımız stres, kaygı vs. gibi nedenlere bağlanıyor.

Günlük rutinlerimizi yaparken yaşadığımız baskı omurgamızdaki kıkırdakları kısaltıyor. Uyumak da bizlerden bu stresi, baskıyı alıp götürüyor ve tekrar doğal şeklimize dönüyoruz.

2. Terimiz aslında kokmuyor!

Terin kendisinin aslında herhangi bir kokusu yok. Bu kokunun nedeni cildimizin vücudumuzdaki bir bakteriyle etkileşime girmesi.

Endişeye mahal yok, çünkü cildimizin bu bakterilerle etkileşime girmesi sorun oluşturacak bir durum değil. Bu bakteriler kendiliğinden oluşur ve vücudumuzun terli bölgesine yerleşir ve kaybolur.

3. İskeletimiz 10 yılda bir tekrar kendini yeniliyor.

İskelet sistemimizin hücreleri kendilerini sürekli yenileyen bir yapıda olduğu için on yılda bir  iskeletimiz yepyeni ve gıcır gıcır oluyor. Tabii, bu sistem bizler yaşlandıkça daha çok yavaş çalışıyor ve ne yazık ki, bu yüzden, kemikler ne kadar geç yenilenirse o kadar güçsüzleşiyor.

4. Hayatımız boyunca iki büyük havuzu dolduracak miktarda salya ürettiğimizi biliyor muydunuz?

Yaklaşık olarak her insan hayatı boyunca 20 bin litre salya üretir. Bu sayı da iki büyük havuzu doldurmaya yeter.

5. Elimizdeki gücün yüzde 50’si serçe parmağımızda!

Evet, yanlış okumadınız. Her ne kadar serçe parmağımız güçsüz görünse de aslında el gücümüz için oldukça önemlim bir faktör. Serçe parmak, baş parmağa bir şeyleri tutabilmesi için yardım eder ve diğer parmaklara da güç verir.

6. Roller coasterlar organlarımızı bir anda fırlatabilir!

Roller coastera binince hissettiğimiz halsizlik hissine hepimiz alışkınız. Aslında bu hissin kaynağı çok fazla adrenalin salgılanmasından kaynaklanmıyor. Uzmanlara göre, roller coasterlar iç organlarımızı yerlerinden edebilir.

7. Saçlarımız uyuyup uyumadığımızı biliyor!

2010 yılında Yamaguchi Üniversitesi’ndeki uzmanlar, hücre bakımından zengin saç foliküllerimizin, her bir kişinin uyku-uyanıklık döngüsünü ifade eden ‘saat genlerinden’ RNA içerdiğini buldular.

Yani, uyanık olup olmadığınızı saçınız her zaman bilecek.

8. Duruşumuz ve oturuşumuz da hafızamızı etkiliyor!

Kötü oturuş biçimleri sadece sırtımızı ağrıtmakla kalmayıp, aynı zamanda hafızamızı da kötü etkiliyor. 2012 yılında Biofeedback dergisinin bir makalesine göre, dik oturmak ve yukarı bakmak anılarımızı hatırlamayı kolaylaştırıyor.

9. İnsanlar da parlıyor, ama biz göremiyoruz!

Birisine iltifat etmek için parlıyorsun, ışıldıyorsun kelimeleri aslında mecazi anlamda kullanılsa da gerçek anlamda da yanlış değil. Araştırmacılar, insan vücudunun ışığı yansıttığını keşfetti. Tabii ki bu ışık bizim görebileceğimizden bin kere daha az yoğun. Bu da onu görünülmez kılıyor.

10. Büyük gözlere sahip olmak miyopluğa neden olabilir!

Evet, birçoğumuz tarafından oldukça güzel bulunan büyük gözler miyopa neden olabilir. Uzağın tam net görülmemesi olarak bilinen bu durum, ışığın retinaya düzgünce ulaşmamasından kaynaklanır.

11. Mide asitleri bir jileti bile eritebilir!

Tabii ki jilet yiyip bunu denememeliyiz, haha. Meridia Huron Hastanesi’ndeki araştırmacılar, mide asidinin metal nesneler üzerindeki etkileri test ettiler ve bunun sonucunda, 24 saat içinde mide asidinin tıraş bıçaklarının ağırlığını yüzde 63 oranında azalttığını gözlemlediler.

12. Bağırsaklarımızın boyu bizim dört katımız!

Uzmanlara göre, ince bağırsağımız yaklaşık 550 cm uzunluğunda ve bu da ortalama bir insanın boyunun dört katı uzunluğu olduğunu gösteriyor.

13. Kulak kiri aslında faydalı bir şey!

Hiçbirimiz kulağımızın kirli olmasını istemeyiz ve temiz tutmaya özen gösteririz. Sanılanın aksine, kulak kiri kulak sağlığı için oldukça faydalı. Uzmanlara göre, kulak kiri kulağa gelebilecek yabancı maddeleri ve tozları tutar, kulağı korur.

14. İnsanlar aslında altı duyuya sahip.

Bu biraz uçuk bir durummuş gibi gelebilir fakat ‘ içalgı’ diye anlandırılan bir duyumuz daha var.

15. Saçlarımız çevreye yararlıdır!

Evet, yine konumuz saçlarımız. Saçlar, muhtemelen insan vücudundaki en garip şeylerden biri. 2008 yılında Atmospheric Environment’da yayınlanan bir araştırmaya göre, saçlar ozondaki kirli olan havayı içine çekiyor ve bizlere daha temiz hava bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir