OECD’den Türkiye’ye faiz için tavsiye ve ihtar: İtimat ortamı için siyaset faizi artırılmalı

Dünyada yüksek enflasyona bağlı olarak ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB), başta olmak üzere pek çok ülke uzun yıllar sonra faiz artırımına gitti. Türkiye’de TL pahasının korunması için Merkez Bankası’nın faiz artırması beklendi. Lakin Merkez Bankası son 7 aydan bu yana siyaset faizini yüzde 14’te sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın bu siyaseti tartışılmaya devam edilirken OECD Türkiye Masası Şefi Gabriel Machlica “Güven ortamı sağlanabilmesi için siyaset faizinin artırılması büyük ehemmiyet taşıyor” dedi. OECD Türkiye Masası Şefi Gabriel Machlica, TCMB’nin yüksek enflasyona karşın siyaset faizinde değişikliğe gitmediğini, inanç ortamı sağlanabilmesi için siyaset faizinin artırılmasının büyük kıymet taşıdığını söyledi.

“TÜRKİYE’DE ŞU ANDA GELİŞMİŞ EKONOMİLERDEN ÇOK DAHA YÜKSEK BİR ENFLASYONA SAHİP”

Machlica, negatif gerçek faizin yatırımcı itimadı üzerinde baskı oluşturup, lirada büyük kayıplara neden olduğunu belirterek “Enflasyon pek çok OECD ülkesinde merkez bankası maksatlarının üzerinde yer alıyor, lakin Türkiye’de şu anda gelişmiş ekonomilerden çok daha yüksek bir enflasyon oranı görülüyor” dedi. Machlica Dünya Gazetesi’nden Elif Karaca’ya konuştu.

Türkiye’nin enflasyon beklentilerinin de üst istikametli olduğuna dikkat çeken Machlica “Bu çerçevede, enflasyon beklentilerinin sabitlenmesi ve itimat ortamı oluşturulabilmesi için, siyaset faizinin artırılması ve para siyasetine duyulan itimadın güçlendirilmesi büyük ehemmiyet taşıyor” halinde konuştu.

“CARİ İSTİKRAR RİSKLERİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

Türkiye’nin Kovid-19 sonrasında güçlü bir toparlanma yaşadığını, 2021’de ekonomik büyüme, güçlü ihracat ve yüksek tüketici harcamaları sayesinde OECD bölgesindeki en güçlü büyüme oranlarından birini elde ettiğini, lakin dünya iktisadının yavaşlamaya başladığını belirten Machlica, Türkiye global tedarik zinciri meşakkatlerinden yarar sağlasa da zayıflayan global talebin iktisadı üzerinde tesirli olacağını tabir etti. Machlica inatçı yüksek enflasyonun hanehalklarının alım gücünü zayıflattığının, artan belirsizlik ve enflasyonun da yatırımlar üzerinde tesirli olduğunun altını çizerek, Türkiye üzere emtia ithal eden iktisatların artan cari istikrar riskleriyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.