Nureddin Nebati, yeni modeli özetledi: Dar gelirli hariç üretici, ihracatçılar kâr ediyor, çarklar dönüyor

“Faiz nedendir enflasyon sonuç” teziyle ortaya atılan yeni modelin mimarlarından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, itiraf üzere bir açıklama ile uygulanan iktisat siyaseti ile yurttaşı gözardı ettiklerini açıkladı.

Yurttaşın aylardır sorduğu “Neden enflasyonu başı boş bıraktılar?” sorusunun yanıtını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati AKP’nin Kızılcahamam kampında verdi. Nebati, TÜİK’e nazaran yüzde 73, bağımsız kaynaklara nazaran yüzde 160 olan enflasyonun sebeplerini “Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” kelamlarıyla açıkladı.

Nebati’nin açıklamalarına çeşitli kısımlardan reaksiyon yağdı. Gün içinde toplumsal medya üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kalan Nebati, “Emeğin ve alın terinin ne kadar bedelli olduğunun şuuru ile vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm önlemleri hayata geçireceğiz” dedi.

“AKP 20 YILDIR BÖYLE”

Bu tercihin yeni bir durum olmadığını, AKP iktidarının 20 yıllık siyasetinin bu olduğunu söyleyen Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu Lideri İstek Çerkezoğlu, “O nedenle de Türkiye, bir minimum ücretliler toplumu haline geldi. Büyüme sayıları da bunu gösteriyor esasen. Ülke yüzde 7 büyürken emeğin aldığı hisse yüzde 39’dan 31’e geriledi” dedi.

Tüketici Müdafaa Dernekleri Federasyonu Lideri Aziz Koçal ise “Biz yönetemiyorlar diyorduk oysaki bilinçlilermiş. Tüketiciye, maruz kaldıkları enflasyonun bir imtihan olduğunu söylüyorlardı. Artık şuurlu olduğunu itiraf ettiler” diye konuştu.

“EKONOMİ BİLİMİNE AYKIRI”

Bu usulün ekonomik temellere alışılmamış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Taner Berksoy, şöyle konuştu: “Keynes’ten beri gelen bir ekonomik kuram var. Ekonomiyi canlı tutmak istiyorsan nakit kaynağı şirketlere değil dar gelirliye, memura dağıt. Bu iki kesim parayı tutmaz esasen harcar ve oradan gelen talep çarkları döndürür.” Bu yolun sınıfsal bir tercih olduğunu söyleyen Berksoy, “Dar gelirli yerine sermayenin yaşamasını seviyorlar lakin kendi ayaklarına sıkıyorlar. Dar gelirli olmazsa onlar da ayakta kalamaz” dedi.

SANAYİCİ DE RAHATSIZ

Sanayi tarafında da enflasyonun yarattığı problemler artıyor. İhracat tarafında çarklar dönse de hammadde ve çalışanların durumunun enflasyon sebebiyle problemli olduğunu söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Lideri Berke İçten, “Çalışanlarımız dar gelirli ve enflasyon onları çok makûs etkiliyor. Yılda bir artırım yaparken artık orta artırımlar yapmak zorunda kaldık. İhracat büyüse de enflasyon hammaddeyi de vuruyor. Kısa vadede bakanın dediğine katılıyorum enflasyon talebi öne çekti, piyasa canlandı lakin orta ve uzun vadede denetim altına alınması şart” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.