Konut satışında vergi düzenlemesi: İlanların birçok yayından kaldırıldı

Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB) tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile internette emlak ilanlarında yeni devir başladı. Vergi Yöntem Kanunu Genel Bildirimi ile toplumsal medya başta olmak üzere, web portalları üzerinden yapılacak taşınır, taşınmaz ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması yahut kiralanması süreçleri artık Gelir Yönetimi Başkanlığına aylık olarak bildirilecek. Böylelikle emlak piyasalarını manipüle ederek konut fiyatlarını yükselten fırsatçılara göz açtırılmayacak. Örneğin, bir gayrimenkulü 5 milyon liraya internet üzerinden sattığınız, lakin vergi ve harçların çok çıkması sebebiyle gayrimenkulün fiyatını 2 milyon lira olarak gösterdiniz. İlana koyduğunuz site, satışın 5 milyondan olduğunu Gelir Yönetimine bildirecek. Tıpkı halde tapu da bu satışın 2 milyon lira olarak tescil edildiğini Gelir Yönetimine bildirecek. Gelir Yönetimi ortadaki fark kadar alıcı ve satıcıya harç matrah farkı çıkaracak ve Vergi Ziyaı Cezası ile tahsilini yapacak. Satıcı açısından ise 5 yıllık süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona da ayrıyeten matrah farkı ve vergi kaybı cezası kesilecek. Tıpkı biçimde bu satışa aracılık eden emlakçı varsa ve faturasını da kesmediyse ona da para ceza uygulanacak.

MAĞDURİYET BİTECEK

Elfi Gayrimenkul İdare Konseyi Lideri Özkan Aydemir, kelam konusu düzenlemenin bilhassa geçersiz ilanlar ile gerçek kıymetleri manipüle eden fırsatçılara geçit verilmeyeceğini ve bu sayede vatandaşların mağduriyetinin en aza indirilebileceğini söyledi. Aydemir, “Emlak piyasaları son birkaç yıldır ne yazık ki önemli bir belirsizlik ve fiyat dengesizliği ile çaba içindeydi. Bu belirsizlik ve fiyat siyasetlerindeki tutarsızlık sebebiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm bölümlerin mağduriyeti kelam konusuydu. Lakin yeni yapılan düzenleme ile bu problemlerin uzun vadede önüne geçileceğini düşünüyoruz” dedi.

İLANLAR YAYINDAN KALDIRILIYOR

Öte yandan düzenleme ile konut fiyatlarında kıymetli bir oranda düşüş yaşanıyor. Düzenlenmenin yayınlamasından itibaren kısa vakit içerisinde emlak portallarında yer alan ilanların bir birçok da yayından kaldırıldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.