Khaby Lame: ‘TikTok kralı’ İtalya’nın vatandaşlık maddelerini değiştirebilir mi?

Reuters 143 milyondan fazla takipçisi olan ve “TikTok kralı” olarak anılan Khaby Lame, Cannes Sinema Şenliği’nde

TikTok’ta en çok takip edilen kişi olan Khaby Lame, İtalya’da yabancıların vatandaşlık hakkıyla ilgili tartışmaları tekrar alevlendirdi.

22 yaşındaki Khaby Lame 1 yaşındayken ailesiyle birlikte Senegal’den İtalya’ya taşınmış. Lame yaklaşık 21 yıldır burada yaşamasına ve eğitim almasına karşın İtalya’nın katı vatandaşlık kanunları yüzünden hala vatandaşlık alamamış.

Video paylaşım platformunda 143 milyondan fazla takipçisi olan ve “TikTok kralı” olarak anılan Lame’nin şöhretinin de tesiriyle İtalya’da vatandaşlık yasasında ıslahat talepleri yine gündeme geldi.

Yabancı ebeveynlere sahip olan lakin İtalya’da doğan ya da 12 yaşından evvel buraya yerleşen ve en az 5 yıl bu ülkede eğitim gören çocuklara vatandaşlık verilmesi tartışılıyor.

“Ius Scholae” olarak isimlendirilen bu istikametteki bir yasal düzenleme parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemenin gelecek haftadan itibaren Temsilciler Meclisi’nde görüşülmeye başlaması bekleniyor.

İtalya’da mevcut kanunlara nazaran İtalya’da doğan çocuklar fakat ebeveynlerden birinin İtalyan olması halinde otomatik olarak vatandaşlık alabiliyor. Her iki ebeveyni de yabancı olan çocuklar ise lakin 18 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyor; bu müracaat sonrasında da bekleme müddetlerinin uzunluğu şikayetlere yol açabiliyor.

“20 YILDIR BEKLİYORUM”

Khaby Lame de, La Repubblica gazetesine verdiği söyleşide vatandaşlık maddelerini gündeme getirdi. Lame, “Bunca yıldır İtalyan kültüründe yaşayıp büyüyen ve pak olan birinin hala vatandaşlık hakkına sahip olmaması adil değil” dedi.

Lame’nin kelamları La Repubblica’nın baş sayfasından “Ben, TikTok hükümdarı, İtalyan olmak için 20 yıldır bekliyorum” başlığıyla yayımlandı.

TikTok yıldızının bu kelamları üzerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Carlo Sibilia Twitter’dan Lame’ye hitaben bir ileti yazdı ve vatandaşlık müracaatının kabul edildiğini, yakında yemin merasimiyle İtalyan vatandaşlığı alabileceğini açıkladı.

Ancak bu bildiriye, Lame’nin milyonlarca takipçisi olduğu için özel muamele görmemesi gerektiği formunda reaksiyonlar geldi.

Lame de yalnızca kendisinin probleminin çözülmesini istemediğini, İtalya’daki yaklaşık 1 milyon çocuk ve genci ilgilendiren vatandaşlık hakkı maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

HALKIN YÜZDE 59’U DESTEKLİYOR

YouTrend şirketinin yaptığı bir ankete nazaran İtalyanların yüzde 59’u, vatandaşlık yasasında ıslahat yapılarak “Ius Scholae” prensibinin uygulamasına takviye veriyor.

İktdardaki geniş iştirakli koalisyon hükümetinde yer alan partilerden sadece Lig partisi seçmenlerinin bu ıslahata karşı çıktığı görülüyor. Çok sağcı Lig’in başkanı Matteo Salvini de mevcut maddelerin kâfi olduğunu, 18 yaşından evvel vatandaşlık hakkı verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Seçmenleri Ius Scholae unsuruna en fazla karşı olan parti ise, yüzde 61 ile, muhalefetteki çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri. Anketler, Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri’nin hala ülkenin en fazla takviyeye sahip partisi olduğunu gösteriyor.

Vatandaşlık kanunuyla ilgili tartışmalar ve parlamentoda görüşülmesi planlanan yeni düzenleme ile ilgili olarak Milletlerarası Af Örgütü de evvelki gün bir açıklama yaptı. İnsan hakları örgütü, “İtalya, vatandaşlık hakları açısından Avrupa’nın en geride kalmış ülkeleri ortasında. Toplumun büyük bir kısmının iradesine ses vermenin ve yaklaşık bir milyon gencin tanınmasının vakti geldi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.