Kansere en çok sebep olduğu bilinen ve her gün yediğiniz 5 yiyeceği duyunca artık yemeden evvel iki kere düşüneceksiniz

Besin bedeli düşük olan abur cubur besinler enfes bir tada sahip olsa da, kanser için büyük bir risk faktörü teşkil eder ve uzun vadede sıhhatiniz için birçok açıdan önemli ziyanları olabilir. Bununla bir arada abur cubur kadar berbat ve kansere sebebiyet verebilecek öteki yiyecekler de var. Ve bunun en berbat yanı ne biliyor musunuz? Bütün bunların muhtemelen aklınızdan bile geçmiyor olması.

Aşağıda kanser riskini artıran ve genel olarak günlük hayatımızda tükettiğimiz ve kimi sağlıklı alternatifleri de içeren 15 yaygın besin listeledik.

1. GAZLI İÇECEKLER

Gazlı içecekler yüksek ölçüde şeker içerir. Kanserin tercih ettiği yakıtıdır ve bu olmadan bile sizin için zati epey ziyanlıdır, tıpkı vakitte yapay karamela renklendiricisi de içerir. Bu yapay renk, Karamel IV olarak isimlendirilir ve amonyak bazlı bir sürecin yan eseri olarak kanserojen kimyasal 4-MEI’ye sahiptir.

Alternatifler – Su her vakit en yeterli seçimdir, lakin nitekim çok derecede gazlı içecekler içme gereksinimi duyarsanız, tercihiniz Caramel IV kullanmayan bir markadan yana olsun.

2. IZGARA KIRMIZI ET

Izgara et her ne kadar lezzetli olsa da bilim adamları, yemek pişirmek için kullanılan yüksek sıcaklıklarda etin, kimyasal ve moleküler yapısındaki değişikliklere bağlı olarak kansere neden olan hidrokarbonlar ürettiğini keşfettiler.

Alternatifler – Kırmızı eti az tüketin ve dikkatle pişirin, onun yerine öteki bir seçenek de tavuk üzere beyaz et yemektir.

3. MİKRODALGA PATLAMIŞ MISIR

Diasetil, mikrodalgada patlatılmış mısırın lezzetli olmasını sağlayan bir unsurdur, lakin bu unsurlar ısıya maruz kaldığında beşerler için zehirli bir duman halini alır. Ve patlamış mısır üreticilerinin, çekirdeklerinde GDO olup olmadığını bildirmeleri gerekmemektedir, ki bu büyük olasılıkla olduğu manasına gelir.

Alternatifler – Organik çekirdek taneleri satın alın ve fırında zeytinyağıyla bir arada yahut bir mısır patlatma makinesinde patlatın.

4. KONSERVE BESİN, BİLHASSA DOMATES

Konserve yiyecekler tehlikelidir zira kutular, sıçanların beyin hücrelerini değiştirdiği ispatlanmış bir hormon bozucu olan kimyasal BPA ile kaplıdır. Bilhassa konserve domatesler sorun teşkil eder zira sahip olduğu asit derecesi, BPA’nın besinlerin içine sızmasına ve daha da sıhhatsiz olmasına neden olur.

Alternatifler – Size uygun olduğunu düşündüğünüz taze yahut dondurulmuş eserler satın alın.

5. HİDROJENE YAĞLAR

Bu bitkisel yağlar kaynaklarından kimyasal olarak elde edilir. Ayrıyeten hücre zarının yapısını değiştiren ve sonucunda kansere neden olabilecek tehlikeli ölçüde Omega-6 yağ düzeyine sahiptirler.

Alternatifler – Kanola yahut Zeytinyağı üzere doğal olarak elde edilmiş bir yağ seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.