Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen depremzede çiftçiler tarıma yoğunlaştı

Analiz Gazetesi’nden Çağlar Çağatay’ın haberine göre, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden 11 il ve 13.5 milyon insan etkilendi. Depremden etkilenen bölge, tarım arazilerinin önemli bir kısmını barındırıyor. Türkiye’nin bitkisel üretiminin yaklaşık yüzde 20’si bu bölgede yapılıyor. Kayıtlı işletme ve çiftçi sayısı ise 270 bini buluyor. Etkilenen bu iller içinde en fazla tarım alanına sahip olan Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adıyaman’daki çiftçiler tarlalarını ekmek ve bahçelerinin bakımı için topraklarına geri dönüyor. Geniş tarım arazileri ile bağ ve bahçelerle geçimini sağlayan bazı vatandaşlar da, evlerinin hasar alması nedeniyle il dışında veya daha az zarar gören ilçelerdeki yakınlarının yanına yerleşmişti. Şeftali, nektari, kayısı, zeytin ve üzüm bahçelerinin yanı sıra havuç, buğday, soğan, patates, maydanoz, marul, salatalık, mısır ve pamuk tarlalarında da üretim yapan çiftçiler, hasat zamanını boş geçirmemek için hazırlıklarını yapmak üzere köylerine geri geliyor. Bölgeye gelen arazi sahipleri, evlerinin önüne kurdukları çadır veya konteynerlerde kalıyor. Bölge çiftçileri, insanların toparlanmak için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtiyor ve vatandaşların can derdine düşmeleri nedeniyle ikinci planda kalan tarımın yerini alabilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerektiğini söylüyor. Geçimlerinin tarım olduğunun altını çizen çiftçiler, bu bölgenin tarımla yeniden ayağa kalkacağına inandıklarını da dile getiriyor. Kahramanmaraşlı üreticiler de depremin tüm kenti etkilediğini ve üretim faaliyetlerinin bir süre aksadığını söyledi. Üretime devam ettiklerini belirten üreticiler, “Boş tarla bırakmadık. Arazide çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Nisan yağışları da ekili ürünlerimize ilaç gibi geldi. Bol ve bereketli bir dönem geçirmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.

TARIMSAL ÜRETİME YOĞUNLAŞTILAR

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden zarar gören çiftçiler, devletin de desteğiyle kısa sürede toparlanarak üretime devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) doğrultusunda deprem bölgesine önemli desteklemeler yapıldı. Afet bölgesine yönelik hazırlanan projeler kapsamında üreticilere, tohum ve fide dağıtımı gerçekleştirildi. Deprem bölgesindeki çiftçilerin normale daha hızlı dönebilmeleri için tarımsal desteklemeler erken dönemde ödendi. Bölgede depremin yaralarını sarmaya çalışan çiftçiler, devletin de desteğiyle üretime kaldıkları yerden devam ediyor. Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, çalışkan ve üretken Kahramanmaraş çiftçisinin depremin yaralarını sarmasının ardından tarımsal üretime yoğunlaştığını söyledi. Çetinkaya, buğday, arpa, şeker pancarı, biber gibi ürünlerin ekiminin yapıldığını, yazlık ürünlerin ekiminin sürdüğünü ifade etti. Kent merkezinde 650 bin dönümlük alanda tarım yapıldığını belirten Çetinkaya, “Şu an için 200 bin dönüm arpa ve buğday ekili durumda. Kalan arazilerimizde yazlık ürünlerin ekimi yapılıyor” dedi. Çetinkaya, çiftçilerin kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için işlerine dört elle sarıldığını vurgulayarak, atıl araziler dahil tüm alanların tohumla buluşturulacağını aktardı. Zor günlerin üstesinden üreterek geleceklerini dile getiren Çetinkaya, şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ta tüm arazilerimiz ekili ve ekilmeye devam ediyor. Depremde ve daha öncesinde yaşadığımız salgın döneminde gördük ki gıda ihtiyacını karşılamak çok önemli. Dün olduğu gibi bugün ve bundan sonrasında da üreticilerimiz bir metrekare araziyi boş bırakmayacak. Tüm araziler ekilecek. Üretime devam edeceğiz.” Çetinkaya, depremden sonra üreticilerin mayıs ve haziran aylarında alacağı desteklemelerin devlet tarafından çiftçilerin hesaplarına yatırıldığına işaret ederek, “Zor günler yaşayan çiftçilerimize ciddi anlamda katkı sağladı. Üreticilerimize ziraat odalarından ciddi manada yardımlar yapıldı. Bakanlığımızın deprem bölgesini destekleme projeleri kapsamında üreticilere tohum, fide ve yem dağıtıldı. Devletimiz ve milletimiz zor günlerde Kahramanmaraş halkının ve çiftçisinin yanında oldu” dedi.

TÜTÜN EKİMİNE BAŞLADILAR

Depremlerden etkilenen Adıyamanlı çiftçiler, kentin ana geçim kaynağı olan tütünü toprakla buluşturuyor. Türkiye’nin önemli tütün üretim merkezlerinin başında gelen Adıyaman’da çiftçiler, depremde yakınlarını kaybetmelerine rağmen acılarını yüreklerine gömerek barındıkları çadırlarından çıkıp tarlaların yolunu tutuyor. Depremlerden etkilenen bölgelere yapılan tarımsal desteklerle ayağa kaldırılmaya çalışılan depremzede üreticiler, yılda bir kez gelen ekim dönemini kaçırmamak için mücadele ediyor. Adıyamanlı çiftçiler, kentin temel geçim kaynağı olan tütün tohumunu seralarda çimlendirerek toprakla buluşturuyor. Tarımsal üretimin devamlılığını sağlamaya çalışan afetzede çiftçiler, devlet tarafından deprem nedeniyle sağlanan ÖTV desteğiyle de açılan yaralarını sarma ümidiyle tütün ekimine yoğunlaşıyor. Adıyaman Tütün Kooperatifi Başkanı Şevket Alagöz, kentin ekonomisinin can damarlarının başında tütünün geldiğini söyledi. Tohumun toprakla buluşturulmasında deprem nedeniyle gecikmelerin yaşandığını anlatan Alagöz, şöyle konuştu: “Asrın felaketinde maalesef adeta biz mahşerin provasını yaşadık. Adıyaman’da binlerce vatandaşımızı kaybettik. Biz memleketi terk etmeyeceğiz, Adıyaman’ı terk eden hemşehrilerimizi de geri memleketlerine davet ediyoruz. Biz öldüğümüz yerden dirileceğiz. Özellikle Adıyaman’ın tek gelir kaynağı olan tütünü yine biz üreteceğiz, yine yeşereceğiz. Hep birlikte Adıyaman’ı inşa edeceğiz, etmek zorundayız. Adıyaman’ın bundan başka şansı yok. Cumhurbaşkanımızın deprem sonrası özel tüketim vergi oranını yarıya düşürmesi çiftçimize yansıyacak, iyi bir motive ve Adıyaman’a gelir sağlayacaktır. Bunun yanında da başka iyileştirmelerin de olmasını Adıyaman çiftçisi ve üreticileri adına istiyoruz. Biz bu tür desteklerin devamını da bekliyoruz.”

BÖLGEDEN İHRACAT İLK ÜÇ AYDA 775 MİLYON DOLAR OLDU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yılın ocak-mart döneminde 775 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı gerçekleştirildi. Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, martta gerçekleştirilen ihracatla şubat ayını telafi ettiklerini belirtti. Bölgenin hububat ve bakliyat ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre düşüşte olduğuna işaret eden Kadooğlu, “Şubat ayında yaşanan depremin tarımsal gıda üreticilerine etkilerinin görüldüğü ilk çeyrekte sektörün ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 düşerek 775 milyon dolar oldu. Sektörün ihracatındaki azalmanın Gaziantep’te yüzde 1,5 seviyesinde gerçekleştiği ilk çeyrekte, bu oran depremden etkilenen diğer illerden Kahramanmaraş’ta yüzde 12, Malatya’da ise yüzde 35 seviyelerinde gerçekleşti” dedi. Kadooğlu, deprem sonrasında bölgedeki tüm sektörlerin ihracatında düşüşler yaşandığını yineleyerek, şunları kaydetti: “Şubat ayında yüzde 44’e ulaşan ihracat kaybımızı, mart ayında 300 milyon dolara yaklaşan ihracatla telafi etmeyi başardık. Bu sonuçlarla sektörümüzün Güneydoğu Anadolu’nun toplam ihracatı içindeki payı mart ayında yüzde 30’un üzerine çıkarak ilk sıraya yükseldi. Marttaki geri dönüş, müşteri portföyümüzü koruyabilmemiz açısından olumlu bir gösterge oldu.”

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir