İzmir Tarihi Liman Kenti UNESCO Dünya Mirası yolunda

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ne girmesi için hazırlanan evrakın ağustosta Kültür ve Turizm Bakanlığına, akabinde UNESCO’ya gönderilmesi hedefleniyor.

İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, İzmir Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Bağlantı ve Uyum Ofisi, Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ (TARKEM) tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların yer aldığı Eşgüdüm ve Denetleme Heyeti onay toplantısı Kemeraltı’ndaki TARKEM ofisinde gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası olma yolundaki çalışmalarının süratle sürdüğünü belirtti.

İzmir Tarihi Liman Kenti Alan Lideri Abdülaziz Ediz da”2021 yılında idare planı hazırlığı sürecinde planın İzmir’deki tüm kişi ve kurumlar tarafından sahiplenilmesi gayesiyle çalışmalar geniş iştirakle yürütülmeye dikkat edildi. Çalışmanın İzmir’in tamamını ilgilendirdiğine ve tüm paydaşlardan süreç boyunca katkı sunulduğuna ve bundan sonra da katkı sunulmaya devam edilecek” dedi.

Değerlendirmelerin akabinde Alan İdare Planı, Heyet üyelerinin değerlendirmesine ve onayına sunuldu.

Plan, Eşgüdüm ve Denetleme Konseyi üyelerinin çoğunluğundan kâfi oyu alarak yürürlüğe girdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TARKEM ortasında imzalanan protokol doğrultusunda UNESCO Dünya Mirası Adaylık Belgesi ve Alan İdare Planı’nın hazırlanması için çalışmalar hızlandırıldı.

Bir yıl öne çekilen süreç doğrultusunda ağustosta İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ne girmesi için evrakın Kültür ve Turizm Bakanlığına, akabinde UNESCO’ya gönderilmesi hedefleniyor.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Basmane, Kadifekale ve etrafı ile Eski Smyrna, Yeşilova ve Yassıtepe Höyüklerinden oluşan İzmir Tarihi Liman Kenti, 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesine girmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.