İstanbul’da 7 okula tarım alanı açılacak 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ortasında yürütülen “Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde” projesi kapsamında İstanbul’da 7 okulda tarım alanı açılacak.

Tarım faaliyetlerinin etkin ve sürdürülebilir kullanılması emeliyle yürütülen “Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde” projesi kapsamında İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ortasında iş birliği protokolü tanıtım toplantısı düzenlendi.

Kadıköy’deki Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca katıldı. Proje kapsamında İstanbul’daki 7 mesleksel ve teknik Anadolu lisesinde tarım alanı açılacağı belirtildi.

“PROTOKOLÜN SAĞLADIĞI KATKI ÇOK TARAFLI OLACAK” 

İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Yürütülen bu çalışma, içinde bulunduğumuz şartlar içerisinde büyük bir kıymet arz ediyor. Tahminen global ısınma ve iklim değişiklikleri birçok alanda ekonomik ve çevresel faktörlerde zorluklar oluşturuyor. Bu çerçevede biz bir tarım ülkesi olarak geleneğimizden gelen, birikim ve kültürümüzü bugün gençlerimizle, öğretmenlerimizle birlikte yeni bir vizyonla tekrar ele alıyoruz. Bu çerçevede Ulusal Eğitim Bakanlığımızın bu yürüttüğü çalışma, Tarım Orman Bakanlığımızın büyük dayanağıyla bence İstanbul’da da çok kıymetli bir karşılık buldu. Bulmaya devam edecek” dedi.

Yazıcı, kelamlarının devamında şunları söyledi:

“Öğrencilerimiz bu yerleşme devrinde malum 4 Temmuz’da tercihlerimiz başladı 20 Temmuz’a kadar devam edecek. İmtihan puanıyla öğrencilerimiz buraya yerleşecekler. Protokolün bize sağladığı katkıyla çok istikametli olarak hem yabancı lisan programlarının geliştirilmesi yeniden dijital ve yazılı gereçlerin geliştirildiği değerli bir süreçle beraberinde gelecek.

Yine birebir halde öğrencilerimizin işletmede maharet eğitimleri, staj uygulamaları, Tarım Orman Müdürlüğümüzün dayanaklarıyla gerçekleşecek. Tarım Orman Müdürlüklerimizin enstitüleri, atölyeleri, eğitim merkezleri öğrencilerimiz tarafından öğretmenlerimiz tarafından çok taraflı olarak kullanılabilecek.

Hem öğretmenlerimizin iş başında yetişmelerine katkı sağlayacak, hem de öğrencilerimizin uygulama içerisinde çok ağır olarak yetişmeleri için çok değerli bir taban oluşturacak. Bu çerçevede öğrencilerimize, okullarımıza yeniden Tarım Orman Müdürlüğümüz tarafından sağlanacak olan hem gübre, fidan, canlı hayvan üzere temrinlik gereçler okullarımızda yeni alanlarımızın oluşturulmasıyla birlikte kullanılabilecek çok değerli materyal takviyesi olarak da nitelendirmek gerekiyor.”

“ANADOLU’YA ÇİFTÇİ ORDUSU GÖNDERECEĞİZ” 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ise şunları söyledi:

“Bu iş birliği yalnızca İstanbul için değerli değil. Geriye kalan 80 vilayet için de kıymetli. Zira İstanbul metropol bir kent. Göç aldığından burada yetişecek çocuklarımızın birçoğu tahminen de Anadolu’ya gidecek. Anadolu’ya bir çiftçi ordusu göndereceğiz. Bizlere düşen birtakım vazifeler var burada. Biz neler yapacağız? Alan dersleri konusunda dayanak sağlayacağız bilhassa. Bu noktada nitekim bakanlığımıza dayanılmaz bir altyapıya sahip.

Hem enstitülerimiz var. Çabucak İstanbul’da Pendik Veteriner Denetim Araştırma Enstitüsü var ki 121 yıllık geçmişe sahip Kovid aşısının üretildiği enstitüdür birebir vakitte. Geliştirildiği enstitülerden bir adedidir. Yeniden besin denetim laboratuvarımızla ve bizim bünyemizdeki arkadaşlarımızla, gerek akademik olarak çok güçlü gerekse alanda daima çalışan arkadaşlarımızla dayanak sağlayacağız.

Alet, ekipman ve gereç dayanağımız de olacak bu noktada. İşte gübre, fide, tohum, canlı hayvan vesaire üzere. Tohum yetiştirmeye yönelik ortak ortaklaşa pilot çalışma ve uygulamalarda bulunacağız.

Hastalık ziyanlı bitkiler, gübre bitki besleme ve gibisi bahislerde bunlarla ilgili gayret mevzularında da laboratuvarlarımızı ve müdürlüklerimizi büsbütün açacağız. Bu noktada da gerekli çalışmaları tahminen de öğrencilerimiz okul hayatlarının bir kısmını bizimle birlikte geçirecekler, alanda geçirecekler.”

İstanbul’da tarım alanı açılacak okullar ise şöyle:

Beykoz Galip Öztürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Silivri Şerife Baldöktü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Küçükçekmece Ayhan Arı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Kemerburgaz Halis Kutmangil Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Şile Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Çatalca Şehit Özcan Çiftçi Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Üsküdar Selimiye Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.