İhsan Eliaçık polemik yarattı

Anti Kapitalist Müslümanlar oluşumunun kurucusu ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımda, din eleştirmeni eski imam yazar Turan Dursun ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dursun için, “Bugünkü kriterlere göre cahildi” ifadesini kullanan Eliaçık paylaşımında şunları kaydetti:

“Turan Dursun bugünkü kriterlere göre cahildi.
Çünkü müftü olduğunda ilkokul diploması yoktu. Onun için tayini yapılamadı. İlkokulu ve ortaokulu müftüyken dışarıdan bitirdi. Lise diploması bile yoktu.
Dini tahsili köy ve mezralardaki hoca, melle, şıh diye bildiği kişilerden aldığı bilgilere dayanır. Muftülükten ayrılıp TRT’de dini programlar yaparken emekli oldu. Emekli olduktan sonra Kur’an ve Muhammed aleyhine gayet temelsiz, çürük eleştiler yazmaya başladı. 14 kitabını okudum. Kendisini Emevî sünnilik dininin kurbanı olarak görüyorum. En çok üzüldüğüm de Türkiye’de sol çevrelerin büyük bir bölümünün İslam konusunda Hikmet Kıvılcımlı gibi gerçek aydın, hatta müfessir ‘komunist İslam alimi’ bir dehanın dini yorumlarını sürdürmeyip Turan Dursun’un etkisi altına girmesidir.”

TURAN DURSUN KİMDİR

Turan Dursun (1934 – 4 Eylül 1990), Türk yazar, din eleştirmeni, eski imam ve müftü. İbnü’r Râvendî’nin tâkipçilerindendir. Yapmış olduğu araştırmalarında İslam’ı ve peygamberi Muhammed’i eleştirmiştir.

Monoteistik dinler tarihi eğitimi görmüştür. Ateist olmadan önce imam ve müftü olarak çalışmıştır. Daha sonra 1966 yılında TRT’de işe başlamış ve 10 sene boyunca dini içerikli programlar yapmıştır. Emekli olduktan sonra, 1989 yılında, 2000’e Doğru dergisinde haftalık yazılar yazmaya başlamıştır.

İslâm dinini açıkça eleştirdiği için köktendinci İslamcılar tarafından ölümle tehdit edilmiştir. 4 Eylül 1990’da evinin önünde faili meçhul bir suikast sonucu ölmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx