Hindistan’da toplu tecavüz ve cinayet davasında mahkumlar hür kaldı

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde 2002’deki çıkan olaylar sırasında yaşanan ve “Bilkis Bano davası” olarak bilinen toplu tecavüz ve cinayet nedeniyle ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan 11 kişi hür bırakıldı.

Aljazeera’de yer alan habere nazaran, Bilkis Bano davasında ömür uzunluğu mahpus cezası verilen 11 hükümlü, eyalet hükümetinin ceza indirimi için müracaatlarını onaylamasının akabinde, Gujarat’ın Godhra kasabasındaki hapishaneden salıverildi.

The Indian Express gazetesine açıklama yapan bir yetkili, 11 hükümlü tarafından yapılan tahliye müracaatının mahpustaki “14 yılın tamamlanması” nedeniyle değerlendirildiğini bildirdi.

Hindistan’da ömür uzunluğu mahpus cezaları ekseriyetle 14 yıl mahpusla sınırlanıyor.

Başkent Yeni Delhi’de avukatlık yapan Mehmood Pracha, Aljazeera’ye yaptığı açıklamada, özgür kalan mahkumların iktidardaki Bharatiya Janta Partisi’ne (BJP) yakın olduğunu savundu.

Tüm Hindistan İlerici Bayanlar Derneğince (AIPWA) yapılan açıklamada ise eleştirilen özgür bırakma kararının, gibisi olayların yaşanmasını teşvik edeceği kaydedildi.

Açıklamada, 11 mahkumun özgür bırakılması tarafındaki kararın Hindistan’ın İngiliz idaresinden bağımsızlığının 75 yılının kutladığı günde denk geldiği yer aldı.

GUJARAT OLAYLARI

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde 27 Şubat 2002’de Godhra istasyonu yakınlarında çıkan tren yangınında, 60 Hindu hacının öldürülmesinin akabinde eyalette olaylar başlamıştı.

Yangından Müslümanları sorumlu tutan Hindu çeteler, Gujarat’ta Müslüman mahallelerine ve köylerine saldırmış, olaylarda bine yakın kişi ömrünü yitirmiş ve yüzlerce bayana tecavüz edilmişti.

Hindistan’ın mevcut Başbakanı Narendra Modi, ayaklanma sırasında Gujarat eyaletinin başbakanı olarak misyon yapıyordu. Modi, Müslümanlara yönelik cinayetleri durdurmak için kâfi çabayı göstermemekle suçlanmıştı.

BİLKİS BANO DAVASI

Müslüman aksisi şiddet dalgasında eyaletin Limkheda bölgesinde yaşayan Bilkis Bano isimli Müslüman bayan, toplu tecavüze uğramış ve 3 yaşındaki kızı Saleha ile ailesinden 14 kişi öldürülmüştü. O sırada 21 yaşında ve 5 aylık gebe olan Bano ise katliam sırasında meyyit taklidi yaparak hayatta kalmış lakin daha sonra şuurunu kaybetmişti.

Mahkeme kararında Saleha’nın başını yere çarparak öldürüldüğü belirtilmişti.

Bano, mahkemede karar giyen 11 kişinin kendi mahallesinden olduğunu söylemişti.

Mahkeme 2008 yılında hatalı bulduğu 13 sanığın 11’inin toplu tecavüz ve cinayet suçlamasıyla ömür uzunluğu mahpusa mahkum etmişti.

17 yıllık hukuk çabasının akabinde, Yüksek Mahkeme 2019’da Bano’ya 63 bin dolar tazminat ödenmesine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.