Global ısınma, 2030’a kadar yırtıcı hayatı yok edebilir

Global ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye gerçek ilerliyor.

Global ısınmanın neden olduğu tesirlerin net bir halde görüldüğü Antarktika’da, buzul kayıpları daha fazla yaşanıyor. Son vakitlerde ise iklim değişikliğinin yırtıcı hayvanlar üzerindeki tesiri de araştırılıyor.

Hollanda’da bulunan Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya nazaran, gezegenin yarısında yaşamsal faaliyetler için kritik bir kıymete sahip olan biyoçeşitlilik tehlikede.

Yırtıcı ömür yok olabilir

2030 yılına kadar bu alanlardaki yırtıcı ömrün büyük ölçüde yok olacağı kestirim ediliyor. Bilim insanları, olası felaketlere karşı acil tedbir davetinde bulunuyor.

Amsterdam Üniversitesi’nden çalışmanın baş müellifi Dr James R. Allan, “Süratli hareket etmeliyiz. Araştırmalarımız, Güney Afrika’dan daha büyük bir alan olan bu kıymetli arazinin 2030 yılına kadar habitatının büyük olasılıkla insan kullanımı için temizleneceğini ve bunun yabanî hayat için yıkıcı olacağını gösteriyor.” diye konuştu.

Araştırma ayrıyeten, dünya nüfusunun kabaca dörtte biri olan 1,87 milyar insanın, çoğunlukla Afrika, Orta Amerika ve Asya’daki gelişmekte olan ülkelerde, müdafaaya dikkat edilmesi gereken bölgelerde yaşadığını buldu.

Denizler de tehlikede

Yeni bir çalışmaya nazaran,  iklim değişikliği, okyanus ekosistemi üzerinde derin bir tesire neden oluyor.

Oksijenden büsbütün mahrum okyanus sularının hacmi 1960’lardan bu yana dört katına çıktı. Bu nedenle istiridye, midye ve karides üzere suda yaşayan canlılar, deniz suyunun asitlenmesinden ötürü uygun halde kabuk oluşturamıyor.

Yeni araştırmaya nazaran tüm bunlar, gezegenin Dünya’nın geçmişte karşı karşıya kaldığı kitlesel yok oluşa emsal durumlar yaşayabileceğine işaret ediyor.

Araştırmacılar, yükselen ısı ve oksijen kaybının, yaklaşık 250 milyon yıl evvel Permiyen devrinin sonunda meydana gelen kitlesel yok olma olayını hatırlattığını söylüyor.

Büyük mevt olarak bilinen bu afet, gezegendeki deniz hayvanlarının yüzde 96’sının vefatına neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.