Fed: Siyaset faizinin daha da artması gerekecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Lider Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonu düşürmek için “ne kadar sürerse sürsün” çaba edeceklerini belirterek, siyaset faizinin daha da artmasının gerekeceğini söz etti.

Brainard, Takas Odası ve Banka Siyasetleri Enstitüsünün konferansında “Enflasyonu Düşürmek” başlıklı bir konuşma yaptı.

Enflasyonun geçen yıl boyunca ABD’de ve tüm dünyada yükseldiğine işaret eden Brainard, Kovid-19 salgınında yaşanan dalgaların Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşla birleşmesinin bir dizi arz şokunu beraberinde getirdiğini anlattı.

Brainard, güçlü tüketici harcamalarının arzın kısıtlı olduğu bölümlerde ağırlaşmasının da yüksek enflasyona katkıda bulunduğunu kaydetti.

Özellikle besin ve akaryakıt fiyatlarındaki yüksek enflasyonun satın alma gücünü azaltarak tüketici harcamalarını sınırladığına dikkati çeken Brainard, yüksek enflasyonun bilhassa düşük gelirli aileleri zorladığını aktardı.

“SIKI FİNANSAL ŞARTLARIN İKTİSATTA TAM OLARAK TESİRİNİ GÖSTERMESİ VAKİT ALABİLİR”

Brainard, akaryakıtın ülke çapındaki ortalama fiyatının temmuz ve ağustos boyunca düştüğünü belirterek, besin fiyatlarındaki baskının ise Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaş ile ABD, Avrupa ve Çin’deki çok hava olayları nedeniyle kötüleşmeye devam ettiğini söyledi.

Enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesinin ne kadar süreceğinin arz kısıtlamalarında devam eden gevşeme, daha yavaş talep büyümesi ve daha düşük fiyat artışlarının kombinasyonuna bağlı olacağına işaret eden Brainard, arz kısıtlarıyla ilgili olarak çeşitli göstergelerin, birtakım malların teslimat müddetleri ile tedariklerinde güzelleşme belirtilerine işaret ettiğini aktardı.

Brainard, iş gücü talebinin ise kayda kıymet bir güç sergilemeye devam ettiğini belirterek, toplam talebin yavaşlamasının işsizlikte evvelki durgunluklarda görülenden daha küçük bir artışa yol açabileceğini lakin kesin sonuçlar çıkarmak için şimdi çok erken olduğunu ve çeşitli iş gücü piyasası göstergelerini yakından izleyeceklerini kaydetti.

Geçen yıldan bu yana Fed’in hareketleri ve irtibatlarının finansal şartları değerli ölçüde sıkılaştırdığına işaret eden Brainard, daha sıkı finansal şartların iktisatta tam olarak tesirini göstermesinin biraz vakit alabileceğini söyledi.

“PARA SİYASETİNİN BİR MÜDDET KISITLAYICI OLMASI GEREK”

Brainard, enflasyonu düşürmek için “ne kadar sürerse sürsün” çaba edeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar siyaset faizini süratle evvelki döngünün tepesine çıkardık ve siyaset faizinin daha da artması gerekecek. Bu ay prestijiyle, bilançodaki azamî aylık azalış bir evvelki döngünün düzeyinin neredeyse 2 katı olacak. Siyaset faizindeki artış ve bilançodaki azalma, birlikte talebin arz ile uyumlu hale gelmesine yardımcı olmalıdır. Enflasyonun maksada indiğine dair inanç sağlamak için para siyasetinin bir müddet kısıtlayıcı olması gerekecek. Ekonomik ortam epey meçhuldür ve siyasetin seyri bilgilere bağlı olacaktır.”

Yüzde 2’lik enflasyon düzeyine geri döneceklerinden emin olduklarını kaydeden Brainard, “Kararlılığımız kesin, gayelerimiz net ve araçlarımız misyona hazır.” sözünü kullandı.

Brainard, sıkıştırma döngüsünün bir noktasında risklerin artacağına dikkati çekerek, tıpkı vakitte çok erken geri çekilme riskinden kaçınmanın da kıymetli olduğunu aktardı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.