Ermenistan Savunma Bakanlığı: Azerbaycan sonundaki gerginlik gece uzunluğu sürdü

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile tekrar başlayan çatışmalarla ilgili Ermenistan’dan yeni bir açıklama yapıldı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan orduları ortasında Jermuk kenti hudut çizgisinde çatışmaların gece uzunluğu sürdüğü belirtilerek, “13-14 Eylül gecesi Ermenistan-Azerbaycan sonundaki durum gerginleşmeye devam etti. Azerbaycan, Jermuk istikametinde atak uçağı kullandı. Evvelki gün başlatılan saldırganlığın başka istikametlerinde kayda kıymet bir olay kaydedilmemesine karşın bugün saat 08.00’den itibaren düşman topçu, havan ve büyük kalibreli silahları kullanarak taarruz öncesi operasyonlarına devam etti” denildi.

Açıklamada Ermenistan ordusunun Azerbaycan ordusuna karşılık verdiği aktarılarak, “Jermuk ve Vayots Dzor istikametinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, muharebe vazifelerini tam olarak yerine getirmeye devam ederek kâfi misillemede bulundu. Memleketler arası toplumun duruma net yansısına karşın Azerbaycan’ın askeri-politik liderliği, Ermenistan’ın hâkim topraklarına karşı hem askeri hem de sivil altyapıları gaye alan saldırgan hareketlerini sürdürüyor” sözleri yer aldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmalarda 2 sivilin yaralandığını duyurdu. 

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI: 2 SİVİL YARALANDI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile Başsavcılığının ortak açıklamasında, Ermenistan güçlerinin akınlarında Kelbecer’de hayvancılıkla iştigal eden 2 sivilin yaralandığı belirtildi.

Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu, oburunun ise tedavisinin akabinde taburcu edildiği kaydedildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

KGAÖ, ERMENİSTAN’A UZMAN HEYET GÖNDERİYOR

Kolektif Güvenlik Mutabakatı Örgütü’nün (KGAÖ) dün gece Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de iştirakiyle Dağlık Karabağ tansiyonu üzerine acil toplantı yaptığı açıklandı. Ermenistan’ın KGAÖ’den acil yardım talebi üzerine yapılan toplantıda, hem bölgedeki tansiyonun nedenleri hem de Ermenistan’ın talebi ele alındı. KGAÖ Sekreterliği tarafından gece yapılan resmi açıklamada da Ermenistan’ın talebinin incelenmesi için KGAÖ üyesi ülke önderlerinin ortak bir karar alarak Rusya ismine Anatoli Sidorov öncülüğünde üye ülkelerden oluşan uzman heyetin Ermenistan’a gönderileceği duyuruldu. Ayrıyeten Rusya’nın Ermenistan ve Azerbaycan hududundaki durumu istikrara kavuşturmayı amaçlayan arabuluculuk gayretleri tam olarak desteklenirken, KGAÖ sorumluluk alanlarında durumun daima izlenmesi için çalışma kümesi oluşturulmasına karar verildi.

“RUSYA, HUDUTTAKİ SIKINTILARI ÇÖZMEK İÇİN TEDBİRLER ALIYOR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kısmı yöneticilerinden Denis Gonçar, Rus basınına yaptığı açıklamada, “Amacımız hudut bölgesinde istikrar ve güvenlik düzeyinin artmasına katkıda bulunmak ve bu faaliyetlere dış müdahaleler olmadan her iki tarafın da durumu politikleştirmeden çözülmesi gerekir. Açıkçası iki ülke ortasındaki uzlaşma yolunun şimdi başındayız. Sürdürülebilir sonuçlara ulaşmak her iki taraf için de vakit ve kıymetli gayret gerektirecektir” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.