Ekonomist: Bu Altcoin En İyi Bahis! Kurumsal Para Geliyor

Haziran ayının ortasından bu yana kripto para piyasasında toparlanma gerçekleşti. Ardından, kripto paralar, hisse senedi piyasasıyla birlikte Cuma günü keskin bir şekilde geri çekildi.  Alandaki bazı kullanıcılar kripto alanına dair olumsuz görüşlerini dile getirse de, bazıları umudunu kaybetmiyor. Bunlardan biri, ünlü ekonomist ve yatırımcı Raoul Pal oldu. Pal, özellikle bir altcoin projesi için “risk/ödül” oranının büyüklüğüne dikkat çekti. İşte detaylar…

Pal, Bitcoin ve altcoin alanında endişe belirtileri göstermiyor

Goldman Sachs eski yöneticisi ve makroekonomik uzman Raoul Pal, zayıflık konusunda pek endişeli değil. Ekonomist, gördüğü tek şeyin, “Merge öncesi kripto dalgalanması” olduğunu söylüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum, 15 Eylül’de beklenen Merge’ü gerçekleştirecek. Bu, ETH tarihinin “en önemli güncellemesi/yükseltmesi” olarak görülmekte.

Ağdaki değişim sayesinde ETH ağında PoW konsensüs mekanizması artık faaliyette olmayacak. Bilindiği üzere proof-of-work (PoW) mekanizması, madencilik sonucu ETH üretimini/işlemlerini gerçekleştirir. Ancak madenciliğin oldukça fazla enerji tükettiği gerekçesiyle, birçok kişi PoW ayrımının gelmesi gerektiğini düşünmekteydi. Bu nedenle Ethereum’un mevcut yürütme katmanı yeni proof-of-stake (PoS)  birleşecek. Böylece enerji açısından yoğun madencilik ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Pal: Ethereum, en güvenli tahsis

Pal kısa süre önce, Ethereum’un “en güvenli, en kolay tahsis” olmaya devam ettiğini belirtti. Ayrıca kripto için talep şoku beklediğini söyledi. Projenin, kurumsal yatırımcılardan artan talep gördüğünü aktardı. Yeni düşüklerin olası olmadığını söyledi. Görünüşe göre, kripto piyasasının Haziran ortasındaki en düşük seviyelerin tekrar görülmesinin olası olmadığını öne sürdü.  Ancak Pal, tüm kripto paraların yeni düzeltmeler yaşaması durumunda birikime devam edeceğini söyledi.

Mevcut fiyat durumuyla ETH’nin “risk/ödül oranının” “gerçekten çekici” hale geldiğini düşünmekte. Pal, 20’de 1 orana işaret ederek 10 kat yükseliş öngörürken, yüzde 50 oranında aşağı yönlü hareket tahmin ediyor. Böylece “risk/ödül” beklentisini açıklıyor.  Bu sırada, son verilere göre Bitcoin, son düşüşünün ardından yüzde 1.4’lük bir yükseliş yaşadı. 412 milyar dolarlık piyasa değeri ile önde gelen kripto paranın mevcut değeri 21.542 dolar seviyesinde.

Merge beklentisiyle geçtiğimiz haftanın başında 2.000 doların üzerine çıkan Ethereum ise, yazım sırasında 1.634 dolardan işlem görüyor. Yani piyasa değeri ile en büyük ikinci kripto para birimi,  haftalık bazda yüzde 17’lik değer kaybı yaşadı. Bu düşüşün arkasında ise ETH’nin genel piyasa ve BTC’nin fiyat hareketlerinden etkilenmesi yer alıyor. Yine de yatırımcılar arasında Merge’e yönelik heyecan devam ediyor ve 15 Eylül’e kadar neler olacağını zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.