Çipras’tan Miçotakis’e Türkiye azarı: Yunanistan’a yürüyerek dönmeliydin

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) önderi Aleksis Çipras, OPEN TV’ye, Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’ni Yunanistan’ın dış siyaseti çerçevesinde kıymetlendirdi.

Çipras, hükümetin tepenin sonucundan mutlu olduğuna ait açıklamaları sert lisanla eleştirerek, “Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosu kaldırıldı diye mi mutluyuz? Ölçeğimiz (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın Rodos, Sakız ve Midilli’nin egemenliklerini gündeme getirmemesi mi? Yunan adalarının egemenliğini gündeme getirmedi diye şad olduğumuzu söylememiz mümkün mü?” tabirlerini kullandı.

ÇİPRAS, SİLAHLANMANIN MALİYETİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in mağlubiyetten mağlubiyete koşan tehlikeli bir dış siyaset izlediğini belirten Çipras, Yunanistan’ın ABD’den F-35 almak için resmi müracaatta bulunmasına ait, “Miçotakis her kezinde mağlubiyetlerini örtbas etmek için bir silahlanma programı açıklıyor” dedi.

Çipras, Yunanistan’ı iflasın eşiğine getiren ekonomik krizi hatırlatarak, silahlanmanın maliyeti konusunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

ABD Lideri Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışına ait olumlu yaklaşımını da Miçotakis hükümetinin başarısızlığı olarak nitelendiren Çipras, “Zirvede gördüklerimiz bizi endişelendirmeli. Mevzu, yalnızca F-16’ların satışı değil, Türkiye’ye verilen topyekun destek” değerlendirmesinde bulundu.

“BAŞBAKAN BEN OLSAYDIM MADRİD’DEN YAYA DÖNERDİM”

Çipras, tepeye ve Türkiye’nin Ege’deki turizm kampanyasında kullandığı “TurkAegean” tarifinin Avrupa tarafından tescillenmesine ait şunları kaydetti:

“Acı bir diplomatik mağlubiyet yaşadık. Şayet ben Madrid’de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve birebir vakitte ‘TurkAegean’ tarifi Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid’den yaya dönerdim.”

“AB, UÇURUMA İLERLEYEN UYURGEZER”

Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna konusunda izlediği politikayı da eleştiren Çipras, AB için “uçuruma ilerleyen uyurgezer” tanımını kullandı.

Çipras, Rusya’ya uygulanan yaptırımların AB’yi sıkıntı duruma soktuğunu belirterek, “Savaş devam ederse karneyle elektrik tehlikesiyle karşılaşabiliriz” tabirini kullandı.

Miçotakis hükümetinin ekonomiyi de güzel yönetemediğine ve dış siyasette ülkeyi tehlikeye sürüklediğine işaret eden Çipras, “Miçotakis, muhtemelen eylül ayında seçim planlıyor” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.