Çin, ABD’ye meydan okudu: Rusya ile birlikte savaşacağız

Çin Ulusal Halk Kongresi Lideri Li Zhanshu, Rus Devlet Duması kümelerinin temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Li Zhanshu, Rusya ve Çin‘in, NATO‘nun genişlemesine ve Moskova ile Pekin’in “çifte denetim altına alınmasına” karşı birlikte savaşacaklarını söyledi.

Li, “Onlar (NATO), gelişmemizi iki okyanus (Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu) boyunca tam olarak kapsamak için dar blok yapılarını bir ortaya getiriyor ve Hint-Pasifik stratejisini uyguluyorlar” dedi.

Li, Rusya ile ilgilerin güçlendirileceğini belirterek, “Rusya ile aramızdaki stratejik etkileşim daha da büyüyecek, onların hegemonyası ve güç siyasetine yönelik birlikte savaşacağız” sözlerini kullandı.

Li, Batı’nın, Rusya ve Çin’e karşı “çifte sınırlama” uyguladığını savunarak, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Günümüzde ABD’nin dünya çapındaki hakimiyetini sürdürmek için Rusya ve Çin’i stratejik rakipleri olarak nasıl gördüklerini görüyoruz. Bize karşı ikili sınırlama uyguluyorlar. Bu, Avrasya kıtasındaki stratejik alanımızı küçültme teşebbüslerinin yanı sıra NATO’nun doğuya yanlışsız denetimsiz genişlemesi ve Asya’nın işlerine derinden karışmasıyla ilgili.”

Li ayrıyeten, Çin ve Rusya’nın yeni periyotta birlikte hareket edeceklerine dikkat çekerek, “dış durum ne kadar karmaşık olursa, stratejik dayanak ve etkileşimi artırmanın uygun olduğunu göz önünde bulundurarak yeni bir ulusötesi bağlantılar cinsini şekillendirmede ön saflarda yer aldığını” belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.