CHP İktisat Masası’ndan yurttaş izlenimleri: ‘Ortak sorun güven’

CHP’nin iktisat kurmaylarını yurttaşlara tanıtmak ve meselelerini dinlemek için oluşturduğu İktisat Masası, 1.5 yılda 40 vilayet gezdi. Gittikleri her vilayette farklı kısımların sıkıntılarını dinleyen masa, tahlil teklifleri için notlar aldı. Masanın yaptığı ziyaretlerden derlenen notlara nazaran; pek çok vilayette esnaf pandemiden sonra “kamyon çarpmış hale geldiğini” anlatıyor. Zamlanan elektrik ve doğalgaz faturalarından şikayet eden esnaf, “Elektrik ve doğalgaz için yeni bir esnaf tarifesi olsun” talebini lisana getiriyor. Ayakkabıcılar geçen yıl 100 liraya aldıkları yapıştırıcının bu yıl 410 liraya yükseldiğini söylerken, mobilya üreticisi de sünger fiyatları 4-5 kat arttığı için üretimin durma noktasına geldiğini anlatıyor. Lokanta sahipleri de yurttaşların artık dışarıda yemeği kestiğini belirterek, “Çoğunluk sefer tasına döndü” bilgisini paylaşıyor.

İŞ İNSANI DA ŞİKAYETÇİ

Masanın görüştüğü iş insanları ise, iktidarın “Faizleri düşürdük” açıklamasına rağmen gittikleri bankalarda bunu göremediklerini ve kredi çekerken sorun yaşadıklarını söylüyor. Masaya, “Serbest piyasaya müdahaleler iş insanlarının reaksiyonunu alıyor. İhracat gelirlerini TL’ye çevirme zaruriliği üzere uygulamalar reaksiyon çekiyor” üzere şikayetler anlatılıyor. CHP’nin iktisat kurmaylarının her kesitten dinlediği ortak sorun ise “güven” oluyor. Masanın notlarına nazaran; çiftçiden ihracatçısına, esnaftan iş insanına herkes “yarının meçhul olmasını” eleştiriyor.

4 AYAKLI ÇÖZÜM

Öte yandan, masanın çalışmalarına ait Cumhuriyet’e konuşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, haftaya vilayet seyahatlerine Sakarya, Kocaeli ve Tekirdağ’da devam edeceklerini söyledi. Kendi iktidarlarında inanç meselesini çözeceklerini vurgulayan Öztrak, stratejilerini şöyle anlattı:

“İlk olarak hukuk devletini yine inşa edeceğiz. Kuvvetler ayrılığını yine güçlendireceğiz. Yeni bir Kamu İhale Yasası çıkaracağız. Strateji ve Planlama Teşkilatı kuracağız, plansız iş yapmayacağız. İkinci olarak ekonomiyi sıcak parayla şişiren değil; üreterek, verimlilikle zenginleştiren bir büyüme stratejisine geçeceğiz. Ekonomik ve Toplumsal Kurulu çok daha işlevsel bir biçimde hayata döndüreceğiz. Refahı hakça paylaşmak da stratejimizin üçüncü ayağını oluşturuyor. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için Aile Dayanakları Sigortası’nı hayata geçireceğiz. Son olarak da bu ekonomik yapının sürdürülebilirliğini sağlayacağız.Yani bütçe açıklarının denetimden çıkmasına, kamu borcunun süratle yükselmesine müsaade vermeden büyümek için alınacak tedbirler stratejimizin dördüncü ayağını oluşturuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.