Bu gıdalar dişlerinizi çok daha beyaz yapıyor! İşte dişleri beyazlatan...

Bu gıdalar dişlerinizi çok daha beyaz yapıyor! İşte dişleri beyazlatan…

Paylaş

Dişlerinizin sararmasından, daha beyaz dişlere sahip olamamaktan şikayet ediyorsanız, bu haberimiz tam size göre. Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Pertev Kökdemir, dişlerin daha beyaz olmasına yardımcı olan yiyecekleri Posta.com.tr okuyucuları için verdi.

Bu gıdaları daha fazla tüketirseniz ve dişlerin sararmasına yol açan bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınırsanız yahut bu besinleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalarsanız dişlerinizin beyazlığını koruyabilirsiniz.

Paylaş

Öncelikle dişlerin daha çabuk sararmasına yol açan besinlerden bahsedelim. Sararmış dişler, her zaman dişlerinizi ne kadar iyi fırçaladığınıza bağlı değildir. Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler de dişlerin görünümüne kolayca zarar verebilir. Sağlıklı ve beyaz dişler istiyorsanız, özellikle kaçınmanız gereken dört içecek var.

1. ALKOLLÜ İÇECEKLER

Paylaş

1. ALKOLLÜ İÇECEKLER

Çok fazla alkol tüketmek ağız sağlığınız için de kötüdür. Alkol, ağız kanseri, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diş aşınması gibi bir dizi ağız sağlığı sorununa yol açar. Eğer mutlaka alkol tüketecekseniz daha düşük şekerli alkollü içecekler tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak düzenli alkol tüketimi her şekilde dişlerinize zarar verir.

İlgili Haber
Ağız ve diş enfeksiyonları genel bağışıklığı da düşürüyor!
Ağız ve diş enfeksiyonları genel bağışıklığı da düşürüyor!

2. KOLA VE BENZERİ GAZLI İÇECEKLER

Paylaş

2. KOLA VE BENZERİ GAZLI İÇECEKLER

Gazlı içecekler düşük pH’ları nedeniyle diş minesine daha fazla zarar verir ve daha büyük bir aşındırıcı etkiye neden olur. Diş minesi aşındığında dişler sarı görünebilir. Diş minesi aşındıkça dişleriniz daha düzensiz ve pürüzlü hale gelir.

3. KAHVE GİBİ KOYU RENKLİ İÇECEKLER

Paylaş

3. KAHVE GİBİ KOYU RENKLİ İÇECEKLER

Koyu renkli içecekler dişlerde lekelenmelere neden olabilir. Kırmızı şarap gibi koyu renkli alkollü içecekler, dişler için iki kat daha kötüdür. Bu içecek dişlerinizde uzun süreli renk bozulmasına neden olur. Çay ve kahvenin yanı sıra diğer koyu renkli içecekleri tüketerek dişlerinizin beyazlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu tür içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi iyi bir şekilde fırçalamanız da önemlidir.

İlgili Haber
Tuz ve kahve tüketimine dikkat!
Tuz ve kahve tüketimine dikkat!

4. KATKILI MEYVE SULARI, SMOOTHILER VE YÜKSEK ŞEKERLİ İÇECEKLER

Paylaş

4. KATKILI MEYVE SULARI, SMOOTHILER VE YÜKSEK ŞEKERLİ İÇECEKLER

Hazır meyve suları ve smoothieler gibi yüksek şekerli içecekler de ağızdaki pH’ı düşürerek diş çürümesi sürecini başlatır. Tatlı içecekler tüketmek ağzınıdaki bakterilerin gelişmesi için bol miktarda yakıt sağlar. Gazlı içeceklerde olduğu gibi, çok şekerli içecekler tüketmek de diş minesine zarar verir. Diş minesi ne kadar aşınırsa dişleriniz o kadar sarı görünür ve daha az sağlıklı olur.

Peki dişleri daha beyaz göstermeye yardımcı olacak besinler var mı?

VAR!

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, Posta.com.tr okuyucuları için dişleri beyazlatan gıdaları listeledi.

1. ÇİLEK

Paylaş

1. ÇİLEK

Çileğin kırmızı lekeli suyuna aldanmayın. Çilek, malik asit olarak bilinen ve yüzeydeki renk bozulmasını doğal olarak gideren bir enzim içerir. Bu meyveyi sık sık tüketerek daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

2. ELMA

Paylaş

2. ELMA

Sadece bir elmayı ısırmak diş etlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve meyvenin yüksek su içeriği tükürük üretimini artırır. Ağzınızdaki ekstra tükürük, renk bozulmasına neden olan bakterileri temizler.

3. KARBONAT

Paylaş

3. KARBONAT

Arada bir, dişlerinizi fırçalamak için karbonatlı diş macunu kullanabilirsiniz. Karbonat, plak ve yüzey lekelerini temizleyerek dişlerde ağartma maddesi gibi davranır.

4. KEREVİZ VE HAVUÇ

Paylaş

4. KEREVİZ VE HAVUÇ

Kereviz ve havucun yüksek su içeriği dişlerinize de faydalıdır. Yüksek su içeriği ve lifli yapı diş yüzeyindeki kalıntıları temizler ve gevrek yapılarından dolayı dişlerinizin lekelerden arınmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında (mevsiminde) kereviz ve havuç tüketin.

5. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Paylaş

5. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Peynir, yoğurt ve süt gibi ürünleri, diş minesini güçlendiren kalsiyum içeriğinden zengindir. Ayrıca peynir kazein içeriği ile dişleri çürüklere karşı korurken dişlerinizin bütünlüğünü korumaya destek verir. 

diş beyazlatma dişlerin sararması diş beyazlatan besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.