Baklavacı kardeşler için yeni karar

İstanbul Pendik’te içinde gebe bayanın olduğu araca saldırıan baklavacı kardeşlerin cezası aşikâr oldu.

2019 yılında meydana gelen olay sonrası Hasan Sel ve Hüseyin Sel 5’er yıl mahpus cezası almıştı.

İstinaf Mahkemesince kararın bozulmasının akabinde dava tekrar görüldü.

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya taraflar katılmazken avukatları salonda hazır bulundu. Birinci kararını bozan mahkeme, tekrar karar oluşturdu.

Mahkeme, sanık Hüseyin Sel hakkında, “ulaşım araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” kabahatinden 10 ay mahpus cezası verdi. Bu cezayı erteleyen mahkeme, sanıklar Hasan Sel ve Hüseyin Sel’i, “hürriyeti tahdit” kabahatinden ise farklı başka 4 yıl 2 ay mahpusa çarptırıldı. Bu kararla birlikte aracı kullanan Hüseyin Sel toplamda 5 yıl mahpusa mahkum edilirken, aracın kaputunu tekmeleyen Hasan Sel ise 4 yıl 2 ay mahpusa çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

Pendik’te 7 aylık gebe bayanın içinde bulunduğu araca saldıran baklavacı kardeşler Hasan Sel ve Hüseyin Sel, 18 Haziran 2020 tarihinde “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve “ulaşım araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” hatalarından toplamda 5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, “ulaşım araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” cürmünün oluşmadığı halde bu cürümden mahkumiyet verildiğini belirterek, sanıkların mağdurların şahsına bir ziyan vermeden olay yerinden ayrıldıklarını kaydetti. Mahallî mahkemenin sanıklar hakkında verdiği mahpus cezasını bozan İstinaf, belgeyi tekrar lokal mahkemeye gönderdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.