Bakan yardımcılığı sıçrama tahtası oldu

Ek gösterge bakan yardımcılığına atananlara yaradı. Hem ömür uzunluğu üst seviye kamu vazifelisi olabilecek hem de ölene kadar maaş alacaklar.

TBMM Genel Konseyi’nde kabul edilen ek göstergelere ait kanun teklifine eklenen bir husus ile dışarıdan bakan yardımcılığı vazifesine atananlara ömür uzunluğu üst seviye kamu vazifelisi olma imkanı getirildi. Buna nazaran kamuda vazife yapmayan bir kişi Bakan Yardımcılığı vazifesine atanırsa, vazifeden alındıktan sonra “Bakanlık Müşaviri” takımına geçirilecek ve emekliliğine kadar kamu vazifelisi olup maaş almaya devam edecek.

UNVANLI KADRO!

Düzenlemeye nazaran ek göstergesi bakanlık genel müdürü dengi ve daha yüksek tespit edilen üst kademe kamu yöneticisi takım, durum ve vazifelerinden alınanlar yahut misyonları sona erenler, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili, alakalı kurum ve kuruluşlarda müşavir yahut danışman takım yahut konumlarına ya da bakanlıkların merkez teşkilatlarında bakanlık müşaviri unvanlı takımlara atanacak. Vilayet valilerinden yahut vilayet valiliği yapmış olanlardan misyondan alınanlar, vali-mülkiye başmüfettişi unvanlı takımlara getirilecek. Genel müdür ve üzeri üst kademe kamu yöneticilerinin, sona eren yöneticilik vazifesine dair iki yıl süren mali haklarından daha alt seviyedeki üst kademe yöneticileri de yararlanacak.

Bakanlıklar ve öteki kamu kuruluşlarındaki unvansız daire lideri ve muadili takımlarda yer alan çalışanın vazifeden alınmaları yahut misyonlarının sona ermesi halinde ise atanacakları takım ve mali hakları konusunda düzenleme yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.