Bakan Kurum uyardı: Mukadderatına terk etmeyeceğiz

Bakan Kurum, “Arabasının içindeki suyu bardaklarla temizleyen vatandaşımızı, Ankara’nın ortasında kulaç atarak sığınacak yer arayan kardeşlerimizi gördünüz. Sular dükkanlara dolmuş, konutları basmış, canlarımızı alıp götürmüş, bunlar hala algı peşinde. Bize çevrecilik dersi vermeyi bırakın. Afete dair tek yaptıkları iş ikaz rengini değiştirmek” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’nın Mamak ilçesinde Keyifli Mahallesi riskli alandaki hak sahiplerine, Altıağaç- Karaağaç Mahallesi’ndeki rezerv konutlarından verilmek üzere Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Mamak Memnun Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ kura çekimine katıldı.

Kurum, dün belediye liderleriyle birlikte afet alanlarında incelemelerde bulunduklarını belirterek, “Altındağ, Çankaya, Haymana, Mamak ve Akyurt’taki 14 köyümüzde 106 binamızda hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Buna nazaran 3 yıkık, 76 az hasarlı, 27 ağır hasarlı binamız var. Ankaralı kardeşlerimiz müsterih olsun. Selden etkilenen tüm vatandaşlarımızın yaralarını el birliğiyle saracağız” dedi.

YENİ KONUT VE DÜKKANLARIMIZI İNŞA EDİYORUZ

Kurum, ‘Güvenli konutlar, huzurlu yuvalar’ sloganıyla Ankara’da dönüşüm çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söz ederek, “Başkentimizde bir yandan Kızılcahamam’da çıkan yangında hasar gören Kasaplar Çarşımızı mahallî dokuya uygun halde tekrar yaparken öteki yandan Altındağ Cinderesi’nde, Aktaş’ta, İtfaiye Çarşısı’nda yeni konut ve dükkanlarımızı inşa ediyoruz. Tekrar yıkılma tehlikesi yaşayan Çankaya’daki Açelya Apartmanı ve etrafında dönüşüm çalışmalarımız süratle devam ederken öteki yandan Sincan Saraycık’ta yüzlerce yeni yuvamızı inşa ediyoruz” diye konuştu.

1396 KONUTUN İMALİNDE SONA GELDİK

Kurum, Kızılay ve etrafına kıymet katacak Saraçoğlu projesini de aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Bugüne kadar Altındağ, Mamak, Kuzey Ankara, Sincan ve Yenimahalle başta olmak üzere başşehrimizde tam 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi başlattık. Bu kapsamda vatandaşlarımızla uzlaşarak yaklaşık 40 bin konut, 400 iş yerinin imalini tamamladık. Yeni Mamak dönüşümünün en değerli ayağını oluşturan Dutluk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projemizdeki 548 yeni yuvamızın kurasını çekmiş, geçtiğimiz 19 Mart’ta hak sahibi kardeşlerimize teslim etmiştik. Bundan evvel TOKİ eliyle yürütülen projelerde; Ankara genelinde yaklaşık 90 bin konutun ihalesini gerçekleştirirken, 84 binini teslim ettik. Mamak Yatıkmusluk’ta Altıağaç, Karaağaç, Hüseyingazi, Anayurt ve Gülseren’de; 7 bini kentsel dönüşüm olmak üzere toplam 14 bin 573 konutu vatandaşlarımıza teslim ettik. 1396 konutun imalinde da artık son kademeye geldik” sözlerini kullandı.

MAMAK’A 15 BİN 696 KONUT KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ

Mutlu Mahallesi sakinlerine 2 muştusunu açıklayan Kurum, “Bugün Mamak-Mutlu Mahallesi Riskli Alanda başlattığımız kentsel dönüşüm projemiz kapsamında hak sahiplerimize, Altıağaç-Karaağaç Mahallesi Rezerv Alanda ürettiğimiz 238 yeni yuvamızı teslim ediyoruz. Memnun Mahallesi sakinlerine iki müjdemiz daha var. Birincisi, mahallemizde, vatandaşlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Mutabakat sağladığımız vatandaşlarımıza rezerv alanımızda ayırdığımız yeni konutları teslim etmeyi sürdüreceğiz. İkincisi ise Memnun Mahallesi’nin eski yerinde 464 konut ve 8 dükkan inşa edeceğiz. Projemiz hazır. İhalemizi en kısa müddette gerçekleştireceğiz. Bunun yanında Anayurt ve Gülseren’de toplam 519 yeni yuvamızın üretiminde da sona yaklaştık. En kısa vakitte, onları da hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Böylece Mamak ilçemize donatıları, parkları, bahçeleriyle toplamda 15 bin 696 konut kazandırmış olacağız” dedi.

BİZE ÇEVRECİLİK DERSİ VERMEYİ BIRAKIN

Ankara’da son günlerde yaşanan sel felaketinin akabinde vatandaşların sıkıntı durumda kaldığını belirten Kurum, “Biz milletimiz için eserler ortaya koyarken birileri palavra, tezvirat ve algılarla aziz milletimizin karşısına çıkmaya devam ediyorlar. ‘İşte gözü olmayanın aklına tilki yuva yapar.’ Vaatlerle gündeme gelemeyenler, projeler üretemeyenler, yapıtıyla kendilerinden kelam ettiremeyenler, her zamanki üzere palavraya başvuruyorlar. Zira palavra, acizlerin en büyük sığınağıdır. Bunların palavra ve iftiralarının hangi kıtaları aştığını, kökünün hangi karanlık noktalara dayandığını milletimiz biliyor, dünya biliyor. Heykel dikip dikey bahçeleri kaldıranlar, ‘bütçe yeter’ deyip birinci senede borç batağına saplananlar, elektriği kesip suyu bitirenler, bir bakıyorsunuz bizlere masal okuyorlar. Arabasının içindeki suyu bardaklarla temizleyen vatandaşımızı, Ankara’nın ortasında kulaç atarak sığınacak yer arayan kardeşlerimizi gördünüz. Sular dükkanlara dolmuş, konutları basmış, canlarımızı alıp götürmüş, bunlar hala algı peşinde. Mamak’tan sesleniyorum; artık bize çevrecilik dersi vermeyi bırakın. Bunlar selin, afetin, kayıpların yaşandığı anda vatandaşın yanında olmadıkları üzere sel sonrasında da vatandaş bunları göremedi. Afete dair tek yaptıkları iş ihtar rengini değiştirmek. İşte bunlar daima liyakatsizliğin sonucu” diye konuştu.

BİR VE BİRLİKTE OLACAĞIZ

Kurum, Ankara’yı mukadderatına terk etmeyeceklerini belirterek, “Dün nasıl Sinop, Bartın ve Kastamonu’daki sellerde, Antalya ve Muğla’daki yangınlarda vatandaşımızın yaralarını sardıysak Ankara’nın da yaralarını tıpkı halde saracağız. Nasıl İzmir, Elazığ ve Malatya’daki zelzelelerde vatandaşımızın yanında olduysak, bugün de Ankara’da Altındağ, Akyurt ve Haymana’da vatandaşlarımızın yanında olacağız, bir ve birlikte olacağız” iadelerini kullandı.

Konuşmaların akabinde kura çekimi yapılarak, hak sahiplerine anahtarları teslim edildi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.